Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Argjentina Ramosaj

Vendlindja: Gjakova  
Mosha: 27 Vjeç
Ditëlindja: 21 Maj 1990
Shenja e Horoskopit: Demi

Këndon kryesisht: Pop

Argjentina Ramosaj është një këngëtare shumë e njohur. Argjentina Ramosaj është me origjinë nga Deçani. Ashtu si shumë fëmijë të tjerë jo, duke e ditur gjendjen e rëndë në Kosovë, ajo ishte një-vjeçar fëmijë kur familja e saj emigroi në Holandë në Asen qytet. Me kalimin e viteve u kalon nga ajo përfundoi shkollën fillore dhe të mesme me sukses. Ajo tani ajo është duke studiuar art dhe dizajn grafik në qytetin e Den Bosch.
Për Argjentina interes në muzikë ka qenë gjithmonë aty, duke u rrethuar nga muzikantët në familjen e saj. Por ajo më në fund nxori vetëm debutimin e saj të parë "Shpirt I Mbytur" në shkurt 2010. Kënga është prodhuar nga Flori Mumajesi, i njohur prodhuesi dhe artist në vendet e Ballkanit. Video u qëllua në Tiranë (Shqipëri) nga Pro ... videove prodhime.
Kënga "Shpirt I Mbytur" ishte një hit menjëherë, dhe u luajtur në të gjitha kanalet e muzikës dhe radio stacione në Shqipëri, Maqedoni dhe Kosovë. Ai u bë këngë hit # 1 në disa radio stacione dhe ishte më i kërkuar këngë që muaj.
Dytë këngën e saj "Scream" u nis në gusht 2010, e cila u krijua në 2 versione. Gjuhën angleze dhe shqipe me titull "Tip". Ajo ka punuar me një prodhim hollandez (mbresëlënës Production Amsterdam) në video e saj dhe ishte filmuar në Holandë, Amsterdam. Kënga është prodhuar nga Enis Presheva and lyrics nga Big Basta.
E treta e saj "Jeta Vazhdon këngë u nis në tetor 2010. Ajo ka punuar me Entermedia prodhimit të talentuar në Kosovë. Video u filmuar në Shqipëri, Jalë dhe Dhermi. Gjithashtu në qytetin më kulturore të Kosovës, Prizren. Kënga u prodhuar nga Flori Mumajesi.
Në tetor 2010 ajo gjithashtu ka marrë pjesë në një festival të quajtur; Festivali Magic Song (Kenga Magjike 2010) me këngën e katërt të saj zyrtare ". Engjejt" Qajn prodhuar nga Flori Mumajesi Ajo e bëri atë në finale dhe fitoi çmimin për "Best New Artist" ( Magjija e pare). Kjo këngë është hit e saj më të mëdha deri më sot. Për javë të tëra kënga ishte # 1 on hitlists disa radio.
Në dhjetor 2010 ajo u shfaq këngën e saj "Roll zare", në bashkëpunim me 2 holandeze DJ; NouveauBeats & Vince Fin le. Kënga është prodhuar nga më të prodhuesit më të mirë dhe Vocalists në Holandë, Mitch Crown. Kënga do të dalë në Holandë në verën e vitit 2011.
Gjashtë këngën e saj "Perfekt" u nis në prill 2011. Kënga është prodhuar nga Enis Presheva me tekst nga Big Basta. Argjentina ka punuar me prodhimin talentuar nga Kosova "Pulla". Video "Perfekt" u propozua 4 herë në çmime Musicvideo në Kosovë. (Video festi muzikor 2011). Ajo fitoi çmimin për "Best Female" dhe kryer këngën e saj atë natë.
Tani për tani ajo është duke punuar në disa projekte të reja në Holandë që ju do të dëgjuar për të vërtetë së shpejti. Përditësuar në 2011/10/06. Vendi aktual Hollandë-Shqipëri-Kosovë

Është e re, e bukur dhe shumë e talentuar... Argjentina Ramosaj, bukuroshja nga Deçani, tregoi me këngën e saj të parë, “Shpirt i mbytur”, se nuk është vetëm një vajzë simpatike, një modele e zonja, por është mbi të gjitha, edhe një këngëtare shumë e mirë. Ndonëse aktualisht është duke punuar fort për të sjellë këngë dhe foto (duke qenë se dashuria e saj e parë është fotomodelimi) sa më të bukura, ajo gjen gjithmonë kohë për intervista. “Në nje rrëfim me gazetaret Argjentina ndan “sekretet” që fshihen brenda dhomës së saj të gjumit, duke pohuar se më së shumti, preferon të flerë e zhveshur.
Argjentina mund të konsiderohet pa frikë si një nga “gjetjet” ndër artistët e rinj. Emri i saj interesant derivon nga metali i çmuar i argjendit. Ajo është jo vetëm e talentuar dhe e bukur, por e gjithanshme; ndërkohë që studion për Grafikë në Holandë, ushtron paralelisht fotomodelimin si dhe guxon të bëjë fotografen profesioniste. Në fakt, gjithçka që ka të bëjë me foton bukuroshja kosovare e ka në gjak, sepse e ëma e saj, Suzana Mushkola është një fotografe mjaft e kërkuar në Holandë. Fakti që këngëtarja e “Shpirt i mbytur”, që shfaqet prej disa kohësh në ekranet tona muzikore, është mbesa e Albërie Hadërgjonajt, nuk e ka eklipsuar talentin e saj, përkundrazi. 19-vjeçarja që arrin me siguri të bëjë xheloze me bukurinë e saj mesdhetare çdo femër në Holandë, e që ka lidhur zemrën me një djalë shqiptar, Valonin, pohon se e pëlqen pa masë artin, madje thotë se do të guxonte të pozonte nudo, pse jo, por asnjëherë në versionin pornografik.
Ajo pritet të promovojë së shpejti klipin e këngës së saj më të re “Jeta Vazhdon”... Kënga është kompozuar nga Flori Mumajesi, i cili është njëkohësisht edhe autori i tekstit. Kënga ka si subjekt një dashuri të dështuar, një vajzë shpreson që i dashuri i saj një ditë të kthehet. Lloji i këngës është ‘rock-balade’, e ngjashme me natyrën e këngës së parë të Argjentinës, “Shpirt i mbytur”, e cila duhet thënë se pati një sukses të jashtëzakonshëm. Klipin e ka realizuar produksioni “Entermedia”, ku gjysma e xhirimeve është kryer në Shqipëri (Dhërmi dhe Jal), ndërsa gjysma tjetër në Kosovë (Prizren, tek monumenti historik “Lidhja e Prizrenit”).


ENGLISH
---------------
Argentina was born on 21-05-1990 in the city Gjakova (Kosovo) but is originally from Decani. Like many other children, not knowing the heavy situation in Kosovo she was a one-year-old baby when her family emigrated to the Netherlands in the city Assen. As the years were passing by she finished primary and secondary school successfully. She now she is studying art and graphic design in the city of Den Bosch. For Argjentina the interest in music was always there, being surrounded by musicians in her family. But she finally brought out her first debut single “Shpirt I Mbytur” in February 2010. The song was produced by Flori Mumajesi, a well-known producer and artist in the Balkan countries. The video was shot in Tirana (Albania) by Pro…video productions. The song “Shpirt I Mbytur” was a hit right away, and was played on all the music channels and radio stations in Albania, Macedonia and Kosovo. It became #1 hit song on several radio stations and was most requested song that month. Her second song "Scream" was launched in August 2010, which was created in 2 versions. English, and Albanian titled "Tip". She worked with a Dutch production (Awesome Amsterdam Production) on her Video and was filmed in the Netherlands, Amsterdam. The song was produced by Enis Presheva and lyrics by Big Basta. Her third song "Jeta Vazhdon was launched in October 2010. She worked with the talented production Entermedia in Kosova. The video was filmed in Albania, Jale and Dhermi. Also in the most cultural city of Kosova, Prizren. The song was produced by Flori Mumajesi. In October 2010 she also participated in a Festival called; Magic Song Festival (Kenga Magjike 2010) with her fourth official song "Engjejt Qajn' produced by Flori Mumajesi. She made it to the finals and won the prize for "Best new artist" (Magjija e pare). This song is her biggest hit to date. For weeks the song stood #1 on several radios hitlists. In December 2010 she premiered her song "Roll the dice" in collaboration with 2 Dutch DJ's; NouveauBeats & Vince le Fin. The song is produced by on of the best producers and vocalists in the Netherlands, Mitch Crown. The song will be released in the Netherlands in the summer of 2011. Her sixth song "Perfekt" was launched in april 2011. The song was produced by Enis Presheva with lyrics by Big Basta. Argjentina worked with the talented production from Kosova "Pulla". The video "Perfekt" was nominated 4 times at the Musicvideo awards in Kosova. (Video Festi Muzikor 2011). She won the prize for "Best Female" and performed her song that night. Right now she is working on some new projects in the Netherlands that you will be hearing about really soon.
Deutsch
------------
Argjentina Ramosaj wurde in der westkosovarischen Stadt Gjakova geboren, kommt aber ursprünglich aus Deçani. Als sie etwa ein Jahr alt war, wanderte sie mit ihrer Familie nach Assen in der Niederlande aus. Sie beendete dort erfolgreich die Grund- und Sekundarschule und studiert derzeit (Mai 2012) in ’s-Hertogenbosch Kunst und Grafikdesign.

Umkreist von einer musikalischen Familie interessierte sie sich immer für Gesang und Musik. Im Februar 2010 erschien in Zusammenarbeit mit Flori Mumajesi - einem in der albanischen Musikszene bekannten Produzenten und Künstler - ihre Debüt-Single Shpirt i mbytur. Das Musikvideo drehte man dazu in der albanischen Hauptstadt Tirana mit Hilfe der Filmproduktionsgesellschaft Pro...video. Der Song wurde sofort zu einem großen Hit und wurde in vielen Musikkanälen und Radiosendern Albaniens, Kosovos und Mazedoniens mehrere Male abgespielt. Nur einige Monate später erschien im August mit Scream ihre zweite Single, die aus einer englischen und albanischen Version (Tip) bestand. Produziert wurde diesmal mit Enis Presheva, der Liedtext wurde von Big Basta geschrieben. Für das in Amsterdam gedrehte Musikvideo wurde mit der niederländischen Produktionsfirma Awesome Amsterdam Production zusammengearbeitet. Im Oktober wurde der Song Jeta vazhdon in Zusammenarbeit mit der erfahrenen Entermedia aus dem Kosovo veröffentlicht. Das Musikvideo wurde an der Albanischen Riviera in den Küstenorten Dhërmi und Jala, aber auch in der historischen kosovarischen Stadt Prizren gedreht. Bei diesem Lied arbeitete Argjentina wieder mit Flori Mumajesi zusammen.

Auch im Oktober 2010 nahm Argjentina am albanischen Musikfestival Kënga Magjike teil, der zu den berühmtesten Festivals der albanischen Musikszene gehört. Ihr Beitrag Engjëjt qajnë war der vierte Song ihrer Karriere und wurde wieder zusammen mit Flori Mumajesi erarbeitet. Sie kam bis ins Finale und gewann die Auszeichnung Best new artist (Magjia e parë). Engjëjt qajnë war ihr bisher größter Hit und war mehrere Wochen als Nummer 1 in den Toplisten vieler Radiosender zu hören. Kënga Magjike verhalf Argjentina somit zu ihrem musikalischen Durchbruch.

Im Dezember 2010 veröffentlichte sie die Single Roll the dice in Koproduktion mit den zwei niederländischen DJs NouveauBeats und Vince Le Fin. Mitch Crown, einer der besten Produzenten und Sängern der Niederlande, half bei der Umsetzung des Lieds; das Musikvideo wurde im Sommer 2011 gedreht.

Perfekt war im April 2011 ein weiterer großer Hit Argjentinas. Mit Enis Presheva als Produzenten und Big Basta als Songwriter arbeitete sie zusammen mit einer der besten Produktionsfirmen des Kosovo, Pulla. Beim Video Festi Muzikor 2011 nominierte man Perfekt viermal und Argjentina gewann den Preis der besten Darstellerin (Best Female).

Nach etwa einem Jahr wenigerer Aktivität erschien Ende März 2012 eine neue Single mit dem Titel Si shiu. Das Plattenlabel Threedots war dabei Produzent. Nach etwa eineinhalb Monaten auf dem Internet-Videoportal YouTube zählte das Video am 10. Mai 2012 über 500.000 Aufrufe.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  ALDOooo  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  148

  • Argjentina Ramosaj ka këto rrjete sociale:


Më shumë artikuj nga Argjentina Ramosaj »
teksteshqip.com © 2007 - 2017