Arjana Fetahu Gaba Poezi
Arjana Fetahu Gaba

Tema: Poezi Për Atdheun


Të Dua Sa Shumë Vendi Im

Të gjithë vaporët që nisin udhëtimet,
Ikin dhe kthehen prap në port,
Ashtu dhe mua më sjellin këmbët,
Në të babës tokë.

Nga të babës tokë e kam unë gjakun,
Dhe gjuhën që flas kam të shtrenjtë,
Synë të mprehtë shqiponjë mali,
Besën kam të shenjtë.

Arin e botës të ma falin,
Gjithë majat e suksesit t'arrija,
Unë prap për atdheun tim do të qaja,
Si fëmija.

Te dua sa shumë vendi im,
Asnjëherë s'u ngopa dot nga malli,
Ti je babë,  Zot mbi tokë,
E unë për ty, mbetem po djali.

- Poezi nga Arjana Fetahu Gaba{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0