Arqile Garo
Arqile Garo

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Llovinë (Dropulli I Sipërm) Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Greqi Greqi
  • Mosha:
  • 64 Vjeç

Biografia

BIOGRAFIA: Arqile Garo është një poet. Në vitin 1984 mbaron studimet në Institutin e Lartë të Arteve, sot Akademia e Arteve dhe diplomohet regjisor. Punon për një gjashtëvjeçar në Teatrin dhe Estraden e qytetit të Gjirokastrës si regjisor e aktor. Ne vitin 1991 emigron në Greqi, Janninë, ku jeton edhe sot. Ushtron profesionin e regjisorit, operatorit, produsientit, dhe gazetarit. Më 1997 zgjidhet nga Kuvendi i Shqipërisë në detyren e Anëtarit të Këshilit Drejtues të RTSH me cilë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1