Më mbaj mend (për 1 muaj)

Augustin Ukaj

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  64
(1939-2004)  
  • Vendlindja:
  • Thatë, Gjakovë 
BIOGRAFIA: Augustin Ukaj është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. I lindur në Has të Thatë të Gjakovës në një kohë të egër kur po ndërroheshin mbretëritë Augustin Ukaj u bë zëri më autentik i përfaqësimit në folklor të shqiptarëve të shtypur dhe të ndjekur nga dhuna, qe po iknin nëpër rrugët e botës. Ai mblodhi me pasion dhe koleksionoi tregimet për luftën dhe vdekjen, bukën dhe kripën. Melodia e tij ishte zëri autentik, një zë që drodhi Dukagjinin dhe Kosovën, Diasporën dhe viset shqiptare në tërë Ballkanin. A...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥Hite Te Perjetshme

Kenge Popullore

Kush Po Qane

Hite Te Perjetshme Rapsodike

Hite Te Perjetshme 2

Moj Toke E Kosoves

Kenge Arshikie

Krenohet Kosova

Rrokma Vella Ket Qifteli


    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Rizah Bllaca

Bashkim Sylaj

Isuf Berisha

Behxhet Korpuzi

Salih Bajrami-Krasniqi

Zekë Lushaj

Nexhat Vitia

Hashim Shala

Tahir Drenica

Sali Mani

Tags: Augustin Ukaj, Augustin Uka, Avgustin Ukaj


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet