Më mbaj mend (për 1 muaj)

Augustin Ukaj - Mrika Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Çka pat o... o qe s‘ban dritë
O asht natë tybe a ditë
O se mu oj moter s‘po m‘bajnë sytë
Gjini flet o me motren e vet
Dil oj moter se dikush po thrret
O e shkreta paska dalun vet
O në derë të oborrit o i sheh tre vet
E që a shqiptare që ma pat adet
O u thot byrem ne odë burrat po i qet
Po u bon pritje sa mun o muhabet
Po u bon pritje muhabet po ban
Ua ka dhan kafe ua paska shkep duhan
E cila dy fjalë ma n‘fund jau ka than
Oooo m‘falni burra pak vetun me ju lan
E kam një vlla o i plagosun ran
Qe dy vjet s‘po mun me u qu n‘kam
Se me mujt ai me u que ne kam
Ai te ju n‘odë kishte ardh
Çaush zeza durues koka kan
Sa fjaltë mrikes iu po ia ngon
Nal oj mrikë iu na i paska than
Nal oj mrikë ori bijë
Na për ty o tybe kena ni
Vet i treti n‘konak ju kemi msy
Jena ardh o me t‘marr ty
Me t‘bo nuse kysmet në turki
Ou këto fjalë e shkrejta i paska ni
Tu thaftë goja or çaush i zi
S‘koke kan o në tonen malësi
E n‘malësi t‘shkodrës iu s‘koke kan
Katragjyshët ktahen na kan lan
Mysafirëve gjithë byrem m‘ju than
Ouu çka t‘fal zoti bukë e krypë m‘ju dhan
Ou ato fjalë e shkrejta po i maron
Dhe të vllau ajo don të shkon
Ai çaushi qeni çka po ban
Jalla mriken o po don me nal
Don m‘ja ngjit o i zezë për dore
Ou mos em prek ou mos em prek
Iu mos em prek qen se jam malësore
O s‘jam femra e anadollit
Mem çnjerzue kta qena t‘stambollit
Ou e din që thirrna shqiptare
Babës as nanës nuk ju lo marre
Ou kaherë të dy na kan vdek
Dytë o jetima me këtë vlla kem met
Jemi met o dytë jetima
Ouu jemi rrit për hater t‘zotit me copa me vrima
E tu thon mrika te vllau paska shku
Shkoi tu kajt me lot tuj vajtu
Qohu bre vlla o kuku per mu
Qohu o vlla me dal n‘kry te votres
Ta kan msy ou krushqit e motres
Me m‘que nuse sot ne anadoll
Me i korit nanë e babë në vorr
Ouu kur edhe t‘shkrejtit i dul kllapia
Ja ka nis o po kan si fmia
Çka ki bre moter o që je merzit
Ty e vetit unë ja hupa t‘ritë
...
Po i thotë motra mos fol kshtu o vlla
Merzit motra tybe nuk tu ka
Me këta qena o n‘hall jam ra
Me këta qena që na erdhen sot
Ouu po dojnë mem n‘zan o vlla iu për mem marr
Se me mujt ti me u que në kam
Kurë kto fjalë s‘mi kishin than
Edhe vlla don me u qu ne kam
Dhe kah oda sytë o po i shkojnë
Varrt e rona o s’mun me u qu n‘kam
Varrt e rona s‘po munet me u qu
Ou n‘krevet per s‘dytë koka rrzu
Edhe motra te kryt ju afru
E mjera unë o kuku për mu
... njerst e ftofta ma kan mlu
Pak pa bo ai jetë me ndrru
Oj moter ai paska than
Amanet po du me ta lan
Ban gajret ftyrë mos me na marr
Ouu britja motra po i thotë ore vlla
E n‘kofsha gjallë unë s‘ka me u nda
Shpejtë ou me motren ui ke me u pa
...
Gajret oj moter ty tu dha e mara
Eeeeeeei
Ou kqyre mrika edge çka po ban
Drejt kah... e shkrejta po na shkon
E n‘dorë... e shkrejta ma ka marr
N‘odë të burrat fluturim po shkon
E qeli derën rabababap mrena paska hi
Qou qou po i thotë or çaush i zi
Ou a je gati t‘nisem per turki
Ouu ku i ke krushqit o t‘shoh njehere bajrakun
S‘ke nevoj me m‘ble duvakun
Kadaldal TASH TA PAGUN SHQIPTARJA HAKUN
Edhe huts ja ngrehi..
Ou deri n‘qafë ja ka shky barkin
Eeeeeeeeei
Ou një shok që ke me ta
... nxjerr ma ka
N‘lulë të ballit vajzës na i ra
E mloj gjaki o a trullu
Mi vlla t‘vet shkoi u rrzu
Pak pa ba shpirti o me lshu
Nis tuj kajt tuj vajtu
O tu thirr tu than o vlla
A t‘kam than ja ka ba
Shpejtë me motren per me u pa
Tash po rrim sikur perpara
Gajret moter tu dha e mara
E lumja ti që t‘bani nana
E vrau e vrau e vrau e vrau çaushin o me tre pluma
Rrnofsh shqiptare ta dhan vleren
Eeeeehei
E dha shpirtin o kurre o se dha nderin

... dmth qe nuk e kom kuptu


Augustin Ukaj - Mrika
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Mrika".
3. Video është e këngës "Mrika", por nuk këndohet nga Augustin Ukaj.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Augustin Ukaj:


Komente 0