Më mbaj mend (për 1 muaj)

Azem Shkreli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  86
(1938-1997)  
  • Vendlindja:
  • Rugovë 
BIOGRAFIA: Azem Shkreli është një shkrimtar shumë i njohur. Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit, shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e zgjeroi spektrin tematik, e subjektivizoi dhe intimizoi heroin lirik, dhe çka është më me peshë, solli një ndjesi të re, të mprehtë, ndaj gjuhës, ndaj fjalës. Kështu, ajo i hapi rrugë bindshëm poezisë së viteve pesëdhjetë, të ngarkuar me patosin e euforisë kolektive. Azem Shkreli lindi më 1938 në...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

32

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Ali Podrimja

Esad Mekuli

Petro Nini Luarasi

Fatos Arapi

Ervin Hatibi

Mitrush Kuteli

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Azem Shkreli


Komente mbi këtë artist