Barry White
Barry White

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1944-2003)

  • Ndërroi jetë më:
  • 04-07-2003
  • Vendlindja:
  • GalvestonBiografia

BIOGRAFIA: Barry White është një këngëtar i huaj i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Barry White was an American singer, songwriter and composer. A three-time Grammy Award–winner known for his distinctive bass-baritone voice and romantic image, White's greatest success came in the 1970s as a solo singer and with The Love Unlimited Orchestra, crafting many enduring soul, funk, and disco songs such as his two biggest hits, "You're the First, the Last, My Everything" and "Can't Get Enough of Your Love, Babe". During the course of...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0