Bashkim Paçuku
Bashkim Paçuku

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Dibër E MadheBiografia

BIOGRAFIA: Bashkim Paçuku është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Bashkim Paçuku was born of Albanian parents in Dibër (Debar-former Yugoslav Republic of Macedonia), and graduated from the Faculty of Music Art from the University of Skopje/Shkup. He had two study tours: at La Scala of Milan (Italy), the famous Center for Perfection of Lyrical Artists, and in the Tirana (Albania) Theater of Opera and Ballet. His professional experience includes the formation and leadership of the Professional Choir of Radio/Tele...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0