Bertolt Brecht Poezi
Bertolt Brecht

Tema: Poezi Për Poezinë


Kohe Te Veshtira Per Poezine

Po, une e di: vetem i lumturi
eshte i dashur. Zeri i tij
degjohet me kenaqesi. fytyra e tij eshte bukur.

Pema e shtrember ne kopesht
eshte frut e nje terreni te keq, por
ato qe kalojne e shohin si topall
dhe kane te drejte.

Barkat e gjelberta dhe velat e lumtura
une nuk i shoh.
Mbitegjitha
arrij te shoh rrjeten e çare te peshkatarit

Sepse flas vetem per faktin
qe kurrizi 40vjecar ecen ne menyre te kerrusur ?
gjokset e vajzave
jane te nxehte si perhere.

Nje rime ne kengen time
do me dukej gati si nje heroizem
tek une luftojne
entuziasmi per lulen e molles
dhe terrori per muhabetet e bojaxhiut (te hitlerit)

Por vetem sekondi
me shtyn drej tryezes per te shkruar.

- Poezi nga Bertolt Brecht{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0