Bexhet Jagodini
Bexhet Jagodini
Bexhet Jagodini
  • Vendlindja:
  • Serbice, Kercove Maqedoni E Veriut
  • Jeton dhe vepron në :
  • Maqedoni E Veriut Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 58 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Shtator 1964
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Bexhet Jagodini është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Bexhet Jagodini ka kryer Fakulteti e shkencave Matematiko Natyrore-Dega Gjeografi ne universitetin e Prishtines. Tani punon si kengetar dhe gjithashtu profesor ne shkollen e mesme komunale "DRITA" ne Kercove. Ai eshte interpretues dhe kultivues i shume kengeve te popullarizuar burimore kercovare dhe gjithashtu eshte publicist i disa punimeve shkencore te botuara ne shume media te shkruara dhe elektronike. Eshte kengetari qe nje numer i konsideruar i kengeve te burimit te kercoves sot kendohen ne te gjitha trojet shqiptare. Ai popullarizoi kengen kercovare jasht kufirit gjeografik Kercovar pas Trio Zajazit.Hitet e tije qe kendohen ne te gjitha trojet shqiptare jane; I Hypa pampurrit; Molla Mollalije; Hajde gjal i ri nama besen; Udhes se shullonit; Eja eja e dashur; Mejrem; Ocobon me dhen; Fryni era eGostivarit, Oj xollufe boj; Abdyl Toska; e tjera Eshte prezent ne shume televizione prestigjioze nga ato lokale e deri te ato kombetare. Realizoi mbi 9 albume me kenge burimore te Kercoves.Kultivon kenge nga te gjitha trevat Ne mediat e ndryshme elektronikr dhe ato te shkruar ka botuar rreth 20 artikus studijos, nga lemia gjeografike dhe ajo kulturore. Disa nga botimet e tija ne forme te revistes ne 2017 me autor Bexhet Jagodini botohen ne revisten ALBANEZUL te Bukureshtit ne Rumani me kryeredaktor Baki Ymeri dhe drejtor Xhelko Maksuti. Ne fazen studijoze eshte libri mbi atdhetarin Sefadin Kercova- Mehmedali Ballazhi ku ne daten 22 Korrik 2017 ne forme te eseut performon para shume bashkatdhetareve te mergates, vendlidjes dhe para shume personave me tituj shkencor. Po te njejtit ai ia thuri edhe kengen ku edhe e prezantoi para te pranishmive. Ne kontinuitet kultivon kenge te ndrysheme nga Kercova dhe punime shkencore- Eshte ne fazen perfundimtare te librit, Kenga Kercovare shtylla e kenges mbarkombetare shqiptare, e tjera

Në vitin 1991, Bexhet Jagodini publikon albumin "Mejrem".

Në Dhjetor 2012, Bexhet Jagodini merr pjesë në Fest Nota e Artë 2012 me këngën "Shkojne Nizamet".

Më datë 21 Prill 2013, Bexhet Jagodini publikon videoklipin "Vaj Zamani".

Në vitin 2013, Bexhet Jagodini publikon albumin "Amaneti I Sulltanes".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0