Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Bilal Xhaferri

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.9 / Votuan:  56
(1935-1986)  
  • Vendlindja:
  • Ninat-Konispol 
BIOGRAFIA: Bilal Xhaferri është një shkrimtar i njohur. Bilal Xhaferi (nip i dijetarit të shquar Hasan Tahsini) u rrit jetim pa nënë e pa babë. Ja disa nga datat kryesore të jetës dhe veprimtarisë së tij 1935, 2 nëntor u lind në fshatin të Konispolit, në krahinën e Çamërisë. 1943, i vdes e ëma. 1945, i pushkatohet i ati nacionalist antikomunist. 1948, largohet prej vendlindjes. 1948-1952 jeton dhe punon në Sarandë, punëtor krahu, korier poste, etj. 1954-1955 ndjek shkollën shtatëv...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Ndoc Gjetja

Mihal Gjergji

Jorgo Bllaci

Teodor Keko

Agim Shehu

Fatmir Terziu

Arshi Pipa

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Koçi Petriti


Tags: Bilal Xhaferri

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet