BimBimma
BimBimma
BimBimma
 • Emri i vërtetë:
 • Burim Kursani
 • Vendlindja:
 • Prishtinë
 • Jeton në
 • Kosovë
 • Mosha:
 • 40 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 23 Mars 1983
 • Horoskopi:
 • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
BimBimma është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. BimBimma – (Burim Kursani) një ndër repperët e parë dhe të vetëm urban, në skenën e Hip Hop-it Kosovar. Interesi I tij ndaj Hip-Hop-it u shfaq qysh ne moshë të re (14) në vitin 1997. I ndikuar edhe nga rrethanat e jetesës dhe në anen tjeter duke e kallxuar shpirtin e vërtetë të Hip-Hop-it, në lirikat e tij gjinden copëza reale të jetës Kosovare, për mos më tepër tërësia e realitetit Kosovar. Nga massa filloi te njihej nga fillimi I vitit 2000 për shkak të bashkëpunimeve me artistë të kohës të skenës së Hip-Hop-it. Por suksesin e vërtetë e arriti si pjesë e grupit që ndryshoi përgjithmonë rrjedhat e Hip-Hop kulturës në Kosovë, grupi “.NR.” (urbaNRoots). Nuk ka asnjë dashamirë të Hip-Hop-it kosovar që nuk I njeh rreshtat e singllit “Afrim Roboti”, pjesë e albumit “E Gjeli” qe u promovu në vitin 2002 n’Kosovë e jasht venit. Pas ndarjes me grupin, vazhdon dhe jep kontributin e tij duke marr pjesë nëpër festivale lokale dhe ndërkombëtare, duke u angazhuar me projekte që kan të bejnë me Hip Hop Kulturën dhe duke bashkëpunuar me artistë vendas dhe të huaj. Një ndër personat me të cilët ka bashkpunuar dhe përfaqësuar Kosovën në aktivitetet e ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare është Dj Flow. Performanca e parë ne mes BimBimma’s dhe DJ Flow ka qenë në Qershor të vitit 2009 ne Berlin të Gjermanise, si pjesë e projektit Hotel Prishtina, project I cili promovonte kulturën kosovare ne Gjermani. Mund te veçohen edhe performancate bëra në Holandë. Ushtrimi i aktit artistik në Holand është pjesë e projektit ndërkombëtar " Piece for Peace". Ky projekt perfshin artist nga mbarë globi, së pari duke përfshire vendet qe kanë kaluar nëpër luftë ( Kosova, kroacia, Bosnja, Vietnami, Georgia, Brazili, etj). Po ashtu perfaqësues i kulturës Urbane Kosovare, në festivalin RO-FEST qe mbahet ne Rotterdam te Hollandes çdo vjet. Qëndrimi në Holandë jep mundsin qe përmes këyre pjessmarrjeve dhe ndihmës së projektit "Piece for Peace" Hope Box, te krijohet bendi qe do perfaqesoj pjesen degjimore te projektit.

Më datë 28 Shtator 2008, BimBimma & Snowblack publikojnë videoklipin "Qa Sillet N'rreth".

Më datë 14 Dhjetor 2010, BimBimma publikon videoklipin "Raw", në bashkëpunim me Dr.Mic. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Në Qershor 2011, BimBimma merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Zani I Skamjes", ku ka treguar problemet momentale jetësore në Kosovë. Klipi magjepsi të gjithë kosovarët dhe repperat shqipëtarë pranuan se ishte teksti më i mirë i vitit.

Në Qershor 2011, BimBimma merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Qu".

Më datë 17 Gusht 2011, BimBimma publikon videoklipin "Ska Kufi", në bashkëpunim me Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative. Me këtë këngë, BimBimma u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 11 (2012), VFM 2012 (2012).

Në 3 Janar 2011, Bimbimma publikon albumin "Rra'jt", i cili ka 25 kenge dhe zgjat 80 minuta. Per realizimin e ketij albumi, BimBimma bashkepunoi me Lyrical Son, Mc Kresh, Kaos, Dj Flow, Dj Blunt, Singullar etj., por edhe me shtepine e produksionit "No Comment Studios". Po ne kete date, u formua edhe Bendi i pare hip hop shqipetar qe ka 5 anetare. BimBimma (VOC), VLN(Drums), Dugi (Keyboard), Suki (Bass) dhe Taula (Gitare). Bendi quhet MONO. Performanca e pare e ketij bendi eshte bere ne koncertin promovues te albumit "Rra'jt", ne teatrin ODA ne Prishtine. Pas ketij koncerti RRA'JT promovohen me turne neper Kosove.

Më datë 18 Korrik 2012, Nora Istrefi publikojnë videoklipin "Gangsta", në bashkëpunim me Zzap And Chriss & BimBimma. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, Aleksandër Gjoka, teksti u shkrua nga BimBimma. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Nora Istrefi u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013).

Më datë 16 Dhjetor 2012, BimBimma publikon videoklipin "Qe Pse Jom I çart".

Më datë 31 Mars 2014, BimBimma publikon videoklipin "S'o Ghetto".

Më datë 29 Gusht 2014, BimBimma publikon videoklipin "Murder (Remake)", në bashkëpunim me Kida.

Më datë 27 Dhjetor 2014, BimBimma publikon videoklipin "Mos E Dhini Punen".

Më datë 17 Korrik 2015, BimBimma publikon videoklipin "They Don't Know", në bashkëpunim me Lyrical Son. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 17 Tetor 2015, Dren & BimBimma publikojnë videoklipin "Operate".

Më datë 18 Dhjetor 2015, Fajter publikojnë videoklipin "Asnjon1", në bashkëpunim me BimBimma & Timmy. Teksti u shkrua nga BimBimma.

Më datë 30 Dhjetor 2015, BimBimma publikon videoklipin "Bang Bang", në bashkëpunim me Strike.

Më datë 24 Mars 2016, Kobra publikon videoklipin "Mps", në bashkëpunim me BimBimma.

Më datë 23 Shtator 2016, BimBimma publikon videoklipin "Shqipet Nalt". Për orkestrimin u kujdes Faton Dolaku.

Më datë 25 Shkurt 2017, BimBimma publikon videoklipin "7Prill", në bashkëpunim me Arta Jashari.

Më datë 23 Qershor 2017, BimBimma publikon videoklipin "Gjame", në bashkëpunim me Korab Shaqiri.

Më datë 2 Shtator 2017, Genc publikon videoklipin "Nr1", në bashkëpunim me BimBimmën. Teksti i këngës u shkrua nga BimBimma & Gesko. Videoklipi u prodhua nga kompania Imagine Films.

Më datë 23 Tetor 2017, BimBimma publikon videoklipin "Pare", në bashkëpunim me Buta.

Më datë 6 Nëntor 2017, BimBimma publikon videoklipin "038", në bashkëpunim me ErgeNR.

Më datë 27 Maj 2018, Bimbimma publikon videoklipin "1Ka1", në bashkëpunim me Arianit.

Më datë 5 Qershor 2018, BimBimma publikon videoklipin "Jeta E Shkurtë", në bashkëpunim me Cyanide.

Më datë 19 Gusht 2018, BimBimma & Taste2 publikojnë videoklipin "MVK".

Më datë 9 Nëntor 2018, BimBimma & ErgeNR publikojnë videoklipin "E Di".

Më datë 28 Qershor 2019, BimBimma publikon videoklipin "Ç'a Ka Risi", në bashkëpunim me Elinel.

Në vitin 2019, Bimbimma publikon albumin "Bima".

Më datë 24 Gusht 2020, Nush & BimBimma publikojnë videoklipin "Besa Besë".

Më datë 4 Shtator 2020, BimBimma publikon videoklipin "Ftyrat".

Më datë 27 Shtator 2020, Bimbimma, Nush, Ari, Il Ghost, Kennz, Meriton & Marin publikojnë videoklipin "Jackpot".

Më datë 7 Mars 2021, Rin4 & BimBimma publikojnë videoklipin "Nuk". Teksti i këngës u shkrua nga BimBimma, ndërsa orkestrimi u punua nga Apollo.

Më datë 25 Prill 2021, Chambeh & BimBimma publikojnë videoklipin "Përgjithmonë".

Më datë 8 Tetor 2021, Shpat Deda & BimBimma publikojnë videoklipin "N'dikon Ndikon". Muzika e këngës u punua nga Shpat Deda, teksti u shkrua nga Shpat Deda & BimBimma, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpat Deda.

Më datë 11 Janar 2023, Meriton Ademi publikon videoklipin "Grimcë", në bashkëpunim me BimBimmën. Teksti është shkruar në bashkëpunim nga Meriton Ademi & BimBimma, teksa për arranzhimin e këngës u kujdes Atonbeatz. Produksioni audio u realizua nga Atonbeatz.

Më datë 24 Prill 2023, Bujaka & DenizTrue publikojnë videoklipin "Mari", në bashkëpunim me BimBimmën. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Bujaka & BimBimma.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: ch00der ch00der   phoenix phoenix   2lines 2lines  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga BimBimma »

Komente 11