Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Nën Hijen E Lisit Plak

Nën hijen e lisit plak
I zgurosur nga dhembi i kohës
Sa bukur shushurit gjethet
Me këng bilbilash kurorizohe.

Zemra të rrah me mallë
Kur rreth ke kto kodra palë-palë
Shkemb të regjur nëpër shekuj
Prrenj e lum që s'din të ndalë.

Nën hijen e lisit plak
Ruhen kujtime të breznive
Eh sa mban mend ky lis!
Shpatë, pushkë, pendë e plis.

- poezi nga Blerim Bytyçi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet