Më mbaj mend (për 1 muaj)

Blerta Gaçe

Blerta Gaçe
  • Vendlindja:
  •  
  • Jeton dhe vepron në :
  • U.S.A. 
  • Ditëlindja:
  • 18 Korrik
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  130

Blerta Gaçe është këngëtare e njohur. E lindur në Shqipëri në një kohë trazirash politike, Blerta Gaçe e gjeti veten tek një magnetofon dhe një kasetë me muzikë turke dhe egjiptiane, të cilën ia kishte sjellë një kushëriri i saj nga Greqia. Ajo zbuloi talentin e saj për të kënduar dhe kërcyer që kur ishte 5 vjeç, por vetëm pas disa vjetësh vendosi të zëvendësonte këpucët e saj të vallëzimit, në këmbim të librave të shkollës dhe mendoi nje dite te ndiqte shkollën për Drejtësi. Disa vjet më vonë ajo nuk refuzoi t’i përgjigjej thirrjes se performueses dhe filloi te dilte nga shkolla e saj me heret për të marrë pjesë në provat e motrës së saj më të madhe në Akademine e Arteve Dramatike në Tiranë. Më vonë ajo u bë e para balerinë profesioniste shqiptare e belly dance, duke fituar respektin e një arti që është njohur me vështirësi në kohë. Duke u larguar nga Shqipëria në moshën 15-vjeçare, Blerta u transferua në Shtetet e Bashkuara dhe pas disa vitesh në New York City, ku mori trainim dhe studim në New York Film Academy dhe në legjendaren shkolle teatri muzikor Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Ajo ka qenë protagoniste në disa revista shqiptare.

Më datë 15 Gusht 2012, Blerta Gace publikon videoklipin "Je Ti". Me këtë këngë, Blerta Gace merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Nëntor 2012, Blerta Gace merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "Sky's The Limit".

Në Shtator 2015, Blerta Gace merr pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Habibi", në bashkëpunim me Vin Veli.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Motra e

Aurela Gaçe

Instagrami

Zyrtar

Faqja

Zyrtare

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Blerta Gaçe »

Komente 0