Bora Dollënga Poezi
Bora Dollënga

Tema: Poezi Për Atdheun


Atdheu Im

Atdhe te kam qare cdo gure
Shpirti po vlon e zemra po ju rrefen
I kam thene vetes behu burre
Se edhe dhèu dhembjen ta ndjen

Aty per here te pare kam qare
E per here te pare jam gezuar
Mergimi ti terheqka ndjenjat zvarre
Thuame...c'mund te bejne tani per ty keto dy duar?

Dhe ju o filizat e vendit tim
Dijani vleren e vendit ku keni mbire
Se toka e huaj te le jetim
Si nje i etur ne shkretetire

O ju vellezer te nje vatani
Po ju therras qe nga larg
Flamurin qe e ngriti Ismail Qemali
Ngrijeni lart e me lart

- Poezi nga Bora Dollënga


- U dërgua nga boradollenga12 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0