Butrint Imeri
Butrint Imeri
Butrint Imeri
  • Vendlindja:
  • Lörrach
  • Jeton në
  • Gjermani
  • Mosha:
  • 27 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 3 Korrik 1996
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Butrint Imeri është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Pas shumë sukseseve në Gjermani dhe Evropë, Butrinti prezentohet para publikut shqiptar, me super-hitin "Ki Me Lyp". Me punën e palodhshme, talentin, dhe dashurinë e madhe që Butrinti ka për muzikën, ai na sjell një këngëtar të kompletuar e profesionist, që di të këndojë e t’a plotësojë prezentimin e tij me paraqitje të denjë, e kercim profesional, që nuk e kemi parë deri më tani në skenë tonë. Ai ka talent, ka stil unik, lëvizje ekspresive, një zë të mrekullueshëm! Ai është ylli i ri i muzikës shqiptare dhe i dhuron dashuri muzikës, siç duket me në fund iu realizua ëndërra për të debutuar edhe në Kosovë. I lindur në Gjermani, Butrinti u rrit me tingujt e muzikës. Jashtëzakonisht i talentuar, me pasion e dashuri ndaj muzikës, me një zë të këndshëm e të veçantë, e paraqitje të mrekullueshme, aftesitëe tij i plotesoi me studimet për muzike në Lorrach te Gjermanisë, në akademinë prestigjioze të muzikes pop “Voice Lap”, të themeluar nga artisti i famshem gjerman Xavier Naidoo. Gjithashtu, qysh 11 vjeç, ai ishte pjesë e akademise se kercimit “Dance Energy”, ku për 7 vite me radhë arriti të ngritej profesionalisht dhe të paraqitej në shumë qytete të Gjermanisë e më gjerë. Çmimet dhe vleresimet ishin të panumërta për talentin e ri shqiptar, që tani veç se po krijonte stilin dhe personalitetin e tij si këngëtar e kercimtar. Një nga paraqitjet më të mëdha ishte edhe paraqitja e tij si kercimtar në “Dance Camp” të Gjermanisë, ku arriti të triumfonte, në mesin e kercimtareve më të mirë nga e gjithë bota.

Më datë 20 Prill 2015, Butrint publikon videoklipin "Ki Me Lyp", në bashkëpunim me Dj Blunt & Real 1, me muzikë nga Çekiç beat, miksim nga Florent Boshnjaku dhe tekst nga Vig Popa.

Më datë 10 Korrik 2015, Butrint Imeri publikon videoklipin "Merre Zemrën Tem". Muzika e këngës u punua nga Vig Poppa, teksti u shkrua nga Vig Poppa. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Butrint Imeri merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 18 Tetor 2015, Butrint Imeri publikon videoklipin "Eja Eja". Muzika e këngës u punua nga Dj Cekic, teksti u shkrua nga Vig Poppa. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 12 Prill 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "Kanga Jote". Muzika e këngës u punua nga Lyrical Son, K-Master, teksti u shkrua nga Lyrical Son, Gjiko. Videoklipi u prodhua nga Filmnation. Me këtë këngë, Butrint Imeri u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2016 (2016), Netët E Klipit Shqiptar 15 (2016).

Më datë 17 Qershor 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "Delicious", në bashkëpunim me Eleni Foureira. Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Lyrical Son.

Më datë 3 Korrik 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "E Jona". Muzika e këngës u punua nga Cricket, Butrint Imeri, Majk, teksti u shkrua nga Elinel, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.

Më datë 20 Tetor 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "Papa", në bashkëpunim me Elinel. Muzika e këngës u punua nga Cricket, teksti u shkrua nga Elinel.

Më datë 10 Dhjetor 2016, Butrint Imeri publikon videoklipin "Veç Për Mu".

Më datë 29 Prill 2017, Butrint Imeri publikon videoklipin "Mona Lisa".

Më datë 19 Qershor 2017, Butrint Imeri publikon videoklipin "Bella". Me këtë këngë, Butrint Imeri merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 14 Dhjetor 2017, Butrint Imeri publikon videoklipin "Xhanem". Teksti u shkrua nga vetë Butrint Imeri. Videoklipi u prodhua nga Supercut.

Më datë 15 Maj 2018, Butrint Imeri publikon videoklipin "Ma Chérie".

Më datë 3 Korrik 2018, Butrint Imeri publikon videoklipin "Alea". Muzika e këngës u punua nga RZON, ndërsa teksti u shkrua nga vetë Butrint Imeri. Produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 22 Tetor 2018, Butrint Imeri publikon videoklipin "Kush?".

Më datë 14 Dhjetor 2018, Butrint Imeri publikon videoklipin "Bakllava", në bashkëpunim me Gjikon dhe është kujdesur vetë për muzikën dhe tekstin e këngës. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar edhe nga Gjiko. Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 7 Prill 2019, Majk publikon videoklipin "Sa Gjynah", në bashkëpunim me Butrint Imerin. Kënga është punuar nga Rzon Music kurse teksti nga vet artistët. Ndërkaq, videoklip me pamje mjaft atraktive është punuar nga Entermedia.

Më datë 7 Qershor 2019, Butrint Imeri publikon videoklipin "Hajt Hajt". Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli). Pjesë e klipit është prezantuesja e njohur shqiptare, Kiara Tito, për të cilën është përfolur se është në lidhje me Butrint Imerin.

Më datë 1 Gusht 2019, Butrint Imeri & Nimo publikojnë videoklipin "Dream Girl". Videoklipi u prodhua nga Supercut, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 14 Dhjetor 2019, Butrint Imeri publikon videoklipin "M'ke Rrejt". Teksti i këngës u shkrua nga Butrint Imeri. Videoklipi u prodhua nga Supercut, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 19 Shkurt 2020, Butrint Imeri & Ermal Fejzullahu publikojnë videoklipin "Për Një Dashuri". Teksti i këngës u shkrua nga Ermal Fejzullahu & Butrint Imeri. Produksioni audio u realizua nga RZON.

Në vitin 2020, Butrint Imeri publikon albumin "Acoustic 2020".

Në Maj 2020, Butrint Imeri & Ermal Fejzullahu marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Për Një Dashuri".

Më datë 26 Qershor 2020, Butrint Imeri publikon videoklipin "Si Perpara". Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 13 Shtator 2020, Butrint Imeri publikon videoklipin "Dy Zemra", në bashkëpunim me Nora Istrefin. Teksti i këngës u shkrua nga Butrint Imeri & Gjiko. Produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 22 Dhjetor 2020, Butrint Imeri publikon videoklipin "Phantom". Teksti i këngës u shkrua nga Butrint Imeri & RZON. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga RZON.

Më datë 23 Qershor 2021, Butrint Imeri publikon videoklipin "Dujem". Muzika e këngës u punua nga Çelik Lipa, ndërsa teksti u shkrua nga Butrint Imeri. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 3 Korrik 2021, Butrint Imeri, Kida & Ledri Vula publikojnë videoklipin "Dale". Teksti i këngës u shkrua nga Butrint Imeri, Ledri Vula & Bardhi Idrizi. Videoklipi u prodhua nga Entermedia, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 1 Tetor 2021, Butrint Imeri publikon videoklipin "Kuku". Muzika e këngës u punua nga Çelik Lipa, ndërsa teksti u shkrua nga Butrint Imeri & Bardhi Idrizi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 23 Dhjetor 2021, Butrint Imeri publikon videoklipin "Corazon", në bashkëpunim me Don Xhonin. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 17 Qershor 2022, Butrint Imeri, Tayna & Mozzik publikojnë videoklipin "Pare". Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 3 Korrik 2022, Kida & Butrint Imeri publikojnë videoklipin "AM/PM". Kënga është kompozuar nga Çelik Lipa. Videoklipi u prodhua nga FATI.TV, Produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 4 Nëntor 2022, Butrint Imeri publikon videoklipin "Lejla". Teksti i këngës u shkrua nga vetë Butrint Imeri.

Më datë 27 Dhjetor 2022, Butrint Imeri publikon videoklipin "Cigaren".

Më datë 21 Janar 2023, Butrint Imeri publikon videoklipin "Lule E Dashnisë".

Më datë 28 Prill 2023, Butrint Imeri publikon videoklipin "Diskoteka". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Butrint Imeri & Bardhi Idrizi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Çelik Lipa.

Më datë 28 Korrik 2023, Butrint Imeri publikon videoklipin "Moj Dashni". Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

Më datë 24 Nëntor 2023, Butrint Imeri & Era Istrefi publikojnë videoklipin "Lonely". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Butrint Imeri & Era Istrefi. Videoklipi u prodhua nga Sekuencë, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Bang (Arbër Gjikolli).

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: endritbytyqi2004 endritbytyqi2004  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Butrint Imeri »

Komente 400