Çartani
Çartani
Çartani
 • Emri i vërtetë:
 • Judovnik Boshnjaku
 • Vendlindja:
 • Bajram Curri
 • Jeton në
 • Shqipëri
 • Mosha:
 • 28 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 29 Maj 1995
 • Horoskopi:
 • ♊ Binjaket
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Çartani është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Emri i tij i vertete eshte Judovnik Boshnjaku. Qe ne vogeli u zhvendos nga Tropoja ne qytetin e Durresit. Jeta e tij eshte endrra e pothuajse te gjitheve. Jete mes Luksit, Parase, Makinave me pak fjale cdo gje qe shijohet nga jeta. Stili i tij i veshjes dallon nga rapperat e tjere. Shpenzon kohe dhe para duke u mare ne ate fushe. I kushton rendesi veshjes e te gjithe detajeve. Nje nga vareset e tij kushton pothuajse ne cmimin e nje Mercedesi. I jep shume rendesi cdo gjeje e vogelsire qe ka te bej me te dhe kjo eshte arsyea qe ka dallim per pothuajse cdo fushe dhe cdo pike. Nisi karrieren ne moshen 13 vjecare. Si pothuajse cdo rapper tjeter e nisi me ligjet e rruges por me ndihmen e miqve te tij qe nuk u ndane dhe sot e kesaj dite. Talenti i tij bie ne sy dukshem dhe suksesi i tij po rritet dita dites. Red and Black Studio Shtepia e startit te endrres se djaloshit te ri qe cau drejt ne tregun e muzikes. Ishte ajo shtepi e cila i dha rruge Çartanit. Çartani bashkohet ne LABELIN Banda Butuesi. Keshtu nuk kishte me pendese sepse kjo ishte endrra e tij. Ishte "Semafori jeshil" per Çartanin qe vazhdoj rrugen pa kthim mbrapa. Mbeshtetja i erdhi pothuajse nga te gjithe. Ne rradhe te pare familja, shoqeria dhe besimi ne vetvete. Ne moshen 15 vjecare njihet me anetare te Bandes Butuesi dhe prej asaj kohe ai esht nje prej tyre dhe sot e kesaj dite nje Lider. Karriera nis me kenge me bashkpunime te ndrryshme: "Çdo gje mori fund", "Tropojan in da house", "Red & Black". "Red & black ne vena". Tashme Çartani u ambientua me tregun shqiptar dhe mori pelqimin e shume e shume njerezve. Te gjithe suksesin e ndau me familjen e shoqerine. Zoti i dha gjithcka dhe i mori mikun me te mire te tijin Baca EB{Ermal Bucpapaj}, producenti i cili shoqeroi Cartanin ne kulme e kulme por rruga e tij ndaloi aty per tu vazhduar vetem nga Cartani.

Videoklipi i tij i pare "1 Si Ti" ne bashkpunim me Rapperin AlbBoy. Kenga korr sukses dhe kalon cdo parashikim.

Më datë 15 Gusht 2012, Cartani publikon videoklipin "Vec 1 Moment", në bashkëpunim me Doppio-O.

Më datë 10 Dhjetor 2012, Cartani publikon videoklipin e trete dhe jo me pak te rendsishem "1 Sms".

Videoklipi rradhes eshte nje bashkpunim me Labelin "Banda Butuesi" vjen me kengen qe degjuan me shume se 100.000 njerez "Sa here vijme". Gjate kesaj periudhe Çartani me "bresheri" dhe papushim nuk ndalon punen e tij duke nxjerre ne treg Hite rradhe sic ishte bashkpunimi me Doppio O "Dikur". bashkpunim me AlbBoy dhe Double-T "Maffioz", bashkpunim me AlbBoy, Doppio O, JKN "krejt don me kan triumfues". Pak pushim dhe vjen nje Hit rradhe Labeli BANDA BUTUESI sjell videoklipin e rradhes "Lajmi Keq".

Më datë 9 Tetor 2013, Cartani publikon videoklipin "Ti Ike", në bashkëpunim me Double T.

Në Nëntor 2013, Xhejsi Jorgaqi & Çartani marrin pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Vetem Kujtohu", kenge qe thyu rekorde per kete edicion nga ana e shikueshmerise.

Më datë 1 Maj 2014, Cartani publikon videoklipin "Leter Per Zotin...", dedikuar mikut te tij. Kenge e cila preku te gjithe ndjekesit miqte e te afermit e te ndjerit. Pas kesaj Carti kuptoi qe duhet te permbushte misionin dhe mbledh labelin me kengen old school ¨6MC¨.

Më datë 9 Tetor 2014, Merks publikon videoklipin "Hot Up In Here", në bashkëpunim me Çartani.

Më datë 20 Qershor 2015, Cartani publikon videoklipin "1 Sekond".

Më datë 30 Janar 2016, Çartani publikon videoklipin "Gang Bang", në bashkëpunim me Lazy Jkn.

Më datë 14 Maj 2016, Çartani publikon videoklipin "Mr Chill".

Më datë 8 Tetor 2016, Çartani publikon videoklipin "Inati", në bashkëpunim me Juna Manaj.

Më datë 13 Shkurt 2017, Çartani publikon videoklipin "Obsesion". Muzika e këngës u punua nga vetë Çartani, teksti u shkrua nga vetë Çartani. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 22 Prill 2017, Çartani publikon videoklipin "Narco's" e me pas vjen me nje rap-Balada e cila titullohet "As ti as une".

Më datë 10 Nëntor 2017, Merks & Çartani publikojnë videoklipin "From BC", në bashkëpunim me Rrildo.

Më datë 19 Maj 2018, Çartani publikon videoklipin "Smooking Cubana", në bashkëpunim me Don Phenom. Teksti u shkrua nga Çartani, Don Phenom. Videoklipi u prodhua nga ND Film Pro.

Më datë 2 Qershor 2018, Çartani publikon videoklipin "Ma Shum", në bashkëpunim me Getinjo.

Më datë 30 Dhjetor 2018, Çartani publikon videoklipin "Dance With Diablo".

Më datë 25 Shkurt 2019, Çartani publikon videoklipin "Friends". Teksti i këngës u shkrua nga Çartani.

Më datë 15 Gusht 2019, Çartani publikon videoklipin "As1 Fjal", në bashkëpunim me Kei Sin. Teksti i këngës u shkrua nga Çartani & Doppio-O.

Më datë 11 Dhjetor 2022, Çartani publikon videoklipin "Lahuta", në bashkëpunim me Rrildon.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim   Undisputed Undisputed   Adela1 Adela1   Arled80 Arled80   arled80 arled80  
Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Çartani »

Komente 93