Çelësi Muzikor 6

30/05/2012 - 30/05/2012
ZIPP Club, PRISHTINE
TV: Ziko TV
Radio: Radio 21

Në festival moren pjesë artistë të ri dhe artistë të njohur të muzikës shqipe.

Natët garuese për artistët nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi, u mbajten në ‘ZIPP Club’ në Prishtinë - Kosovë.

Atistët nga Diaspora konkurruan te premten me dt. 18 maj 2012 në ‘RINORA 4’ Zurich - Schweiz.

Nga këto netë në secilin vend u zgjodhen kengetarë / kengetare / grupe të marrin pjesë në finale e cila u mbajt në Kosovë me datën 30 maj 2012 në ‘ZIPP Club’, në Prishtinë.


Gjithcka eshte gati per naten finale te Festivalit te Muzikes Moderne dhe Popullure "Celesi Muzikor' ne edicionin e 6-te te tij.

Keto jane nominimet:

Best NEW ARTIST
Ardita Haliti ‘Falma’
Besnik Peqani - Niki ‘Ik’
JetmiR ‘Une tboj high’

Best MALE
Besnik Peqani - Niki ‘Ik’
JetmiR ‘Une tboj high’
Rattle ‘Lshoma binen’

Best FEMALE
Fitore Sheshivari ‘Për ty’
Fjolla Morina ‘E di, do kaloj...’
Shkenda ‘Free’

Best BALADA
Dilja ‘Pa ty s’jam gjallë’
Fjolla Morina ‘E di, do kaloj...’
Hekuran Krasniqi ‘Jam i yti’

Best HIP HOP-RnB
Geni ft Dona ‘Sonte je fresh’
Gold AG feat. Zaimina ‘Forever’
Problemi ‘Kthehu ti’

Best POP-DANCE
Njomza Hyseni ‘Ti ki talent’
Siciliana Mazi ‘Magjia e kesaj vere’
Shkenda ‘Free’

Best POP-FOLK
Dugi ‘Ekuacion’
Edmond Salihu ‘Nese ta nin’
Rina Avdyli ‘Nuk je i vetmi’

Best INTERPRET
Fjolla Morina ‘E di, do kaloj...’
Hekuran Krasniqi ‘Jam i yti’
Njomza Hyseni ‘Ti ki talent’

ÇMIMI I MADH POPULLORE
Dilja ‘Pa ty s’jam gjallë’
Fahrush Azemi ‘Kush ma fale rininë’
Hysi ‘Teper vonë’ (cm 42)
Luan Qallaku Luki ‘Do t’jesh e imja’
Rajmond Prenaj ‘Pa ty’

ÇMIMI I MADH MODERNE
Baboo Darabuka & Dj Benity ‘Lele’
Fjolla Morina ‘E di, do kaloj...’
Gold AG feat. Zaimina ‘Forever’
Hekuran Krasniqi ‘Jam i yti’
Siciliana Mazi ‘Magjia e kesaj vere’

Gold AG dhe Zajmina Vasjari janë fituesit e edicionit të gjashtë të festivalit “Çelësi Muzikor”.
Reperi nga Kosova dhe këngëtarja nga Shqipëria fituan çmimin kryesor në natën finale të festivalit, me këngën e tyre “Forever”.

Vendi i dytë në kategorinë e muzikës moderne i takoi Hekuran Krasniqi me këngën ‘Jam i yti’.

Çmimin e parë për zhanrin e muzikës popullore e fitoi Fahrush Azemi me këngën ‘Kush ma falë rininë’, ndërsa i dytë në këtë zhanër doli Rajmond Prenaj me këngën ‘Pa ty’.

Në vazhdim lista e plotë e fituesve:
Çmimi i parë modern:
Gold AG feat. Zaimina ‘Forever’
Çmimi i parë popullor:
Fahrush Azemi ‘Kush ma falë rininë’
Çmimi i dytë modern:
Hekuran Krasniqi ‘Jam i yti’
Çmimi i dytë modern:
Siciliana Mazi ‘Magjia e kësaj vere’
Çmimi i dytë popullore:
Rajmond Prenaj ‘Pa ty’
Çmimi i tretë popullore :
Hysi ‘Teper vonë’
Best Interpret:
Hekuran Krasniqi ‘Jam i yti’
Çmimi i publiku:
Dilja ‘Pa ty s’jam gjallë’
Best Pop-Folk:
Dugi ‘Ekuacion’Best
Pop-Dance:
Njomza Hyseni ‘Ti ki talent’
Best hip-hop:
Gold AG feat. Zaimina ‘Forever’
Best Balada:
Fjolla Morina ‘E di, do kaloj
Best Female:
Shkenda ‘Free’
Best Male:
JetmiR ‘Une tboj high’
Zico TV:
Rina Avdyli ‘Nuk je i vetmi’
Top Kosova Radio:
Baboo Darabuka & Dj Benity ‘Lele’
Paraqitja skenike-Koreografi:
Besnik Peqani - Niki dhe ART Desing
Best New Artist:
Besnik Peqani - Niki ‘Ik’.

Çelësi Muzikor 6 Çelësi Muzikor

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

* Kjo nuk është renditja zyrtare e festivalit, por renditja e teksteve më të lexuara në teksteshqip.com gjatë kësaj jave.

Çelësi Muzikor 6 (Tekste & Video)


Komente 1