Cher
Cher
Cher
 • Emri i vërtetë:
 • Cherilyn Sarkisian
 • Vendlindja:
 • El Centro
 • Jeton në
 • SHBA
 • Mosha:
 • 77 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 20 Maj 1946
 • Horoskopi:
 • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Cher është këngëtare e huaj shumë e njohur. Cher është një këngëtare, aktore dhe prezantuese amerikane. E përshkruar si mishërim i autonomisë së femrës në një industri të mbizotëruar nga meshkujt, ajo është e njohur për zërin e saj të veçantë të këngës kontralto dhe për të punuar në fusha të ndryshme të argëtimit, si dhe për adoptimin e një sërë stilesh dhe paraqitjesh gjatë karrierës së saj, duke u quajtur "perëndeshë e pop".

Cher fiton popullaritet në vitin 1965 si pjese e duetit të bashkëshortit dhe bashkëshortes Sonny & Cher pas hitit së tyre të parë, "I Got You Babe". Ajo filloi karrierën e saj solo njëkohësisht, duke publikuar në vitin 1966 këngën e saj të parë milion dollarësh, "Bang Bang (My Baby Shot Me Down)". Filmi Marder i revistës Goldmine e përshkroi atë si udhëheqësin e një përpjekjeje në vitet 1960 për të "avancuar rebelimin femëror në botën e shkëmbit [dhe] prototipin e yllit të rokut femëror, duke vendosur standardin për pamjen dhe qëndrimin". Pasi dueti kishte humbur audiencën për shkak të stilit të tyre monogame, anti-drogës gjatë periudhës së revolucionit seksual dhe rritjes së kulturës së drogës, ajo u kthye në stuhi në vitet 1970 si një personalitet televiziv me shfaqjet e saj The Sonny & Cher Orari i Komedisë, i shikuar nga mbi 30 milionë shikues javë gjatë programit të tij trevjeçar. Ajo u bë modele e modës duke veshur veshjet e përpunuara në shfaqjet e saj televizive. Ndërsa punonte në televizion, ajo u themelua si një solo artist me numrin një të vetme "Gypsys, Tramps & Thieves", "Half-Breed" dhe "Dark Lady". Pas divorcit të saj nga Sonny Bono në vitin 1975, jeta personale e shumë njerëzve të publikuar nga Cher çoi në një rënie në karrierën e saj, megjithëse ajo nisi një rikthim të vogël në 1979 me albumin me disko Take Me Home dhe fitoi 300,000 dollarë në javë për vitet 1980-1982 shfaqje në Las Vegas.

Në fillim të viteve 1980, Cher bëri debutimin e saj në Broadway dhe më pas luajti në filmin Silkwood, e cila e fitoi nominimin për çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë Mbështetëse më 1983. Në vitet që pasuan luajti në filma si Mask, The Witches e Eastwick, dhe Moonstruck, për të cilën ajo fitoi çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë në vitin 1988. Ajo bëri debutimin e saj drejtor në filmin "If These Walls Can Talk". Në të njëjtën kohë, ajo u themelua si një këngëtare rock duke lëshuar albumet e platinit si Heart of Stone (1989) dhe njëmbëdhjetë të lartë si "I Found Someone" dhe "If I Can Turn Back Time". Ajo arriti një kulm të ri tregtar në vitin 1998 me këngën "Beso", e cila përmban përdorimin pionierë të Auto-Tune, i njohur gjithashtu si "Efekti Cher". Prova e saj e gjallë 2002-2005: Turneu i lamtumirës përfundoi si turneu më i madh i muzikës nga një artist femër atëherë. Në vitin 2008, ajo nënshkroi një marrëveshje 60 milionë dollarë për vit për të titulluar koloseun në Çezar Pallatin në Las Vegas për tre vjet. Pas shtatë vjet mungesë, ajo u kthye në film në Burlesque muzikore 2010. Albumi i parë i studios Cher në 12 vjet, Më afër të së vërtetës (2013), u bë albumi më i lartë i tij i vetëm në SHBA deri më sot.

Askush në historinë e biznesit të shfaqjes nuk ka pasur një karrierë të madhësisë dhe fushëveprimit të Cher-it. Ajo ka fituar një Academy Award, një Çmim Grammy, një Emmy Award, një çmim të veçantë të CFDA Fashion, tre çmime Golden Globe dhe një çmim të Festivalit të Filmit në Kanë, midis nderoneve të tjera. Ajo ka shitur 100 milionë rekorde në mbarë botën, duke e bërë atë një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave. Ajo është e vetmja artist deri më sot që ka një numër të vetëm në një tabelë Billboard në secilin nga gjashtë dekadat e fundit. Jashtë muzikës dhe aktrimit të saj, ajo është vërejtur për pikëpamjet e saj politike, përpjekjet filantropike dhe aktivizmin për të drejtat LGBT.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »
Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Cher »

Komente 0