A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dava Gjergji

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  290
  • Vendlindja:
  • Puke 
  • Mosha:
  • 65 Vjeç
BIOGRAFIA: Dava Gjergji është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike, popullore e Shqiperisë së veriut, popullore folklorike dhe popullore dasmash. Një formë të veçantë dhe shumë origjinale të këndimit epiko-heroik parqet edhe kënga e këngëtares së mirënjohur shqiptare, Dava Gjergji. Kjo këngëtare e veriut të Shqipërisë ka kultivuar një përmbajtje të tipike të këndimit heroik, burrëror, karakteristikë e rapsodive të pasura të veriut të Shqipërisë etnike, që shtrihet nga Mirëdita, në Malësinë e Madhe, në Krajë e Shestan, në Plavë e Guci dhe që arrin në viset më të thella veriore të Kosovës. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Ani Moj Kosovë (2017)

Dasma (2009)

Jan Me Mu Djemt E Kosoves

Fjala E Pare Eshte Pavarsia

Djemtë Na I Ktheni

S'jam Fajtore Se Jam Shqiptar


» Dërgo Një Këngë »

Kenge Per Kurbetin
Nene Terezes
O Ramush Na Ke Me Veti
Kengen Borxh Moj Puke Ta Kena
Prin Flamri N'shqiptari
Cka I Tha
Autoktona Shqiptaria
N'shkup Kem Le E N'shkup Do T'vdesim
Nusja Prin Me Vello Te Bardhe
Potpuri Dasmash


Përkthime (1)


Artistë Të Ngjashëm:

Ema Qazimi

Alida Hisku

Paro

Nazmie Hoxha

Antigona Qena

Shpresa Gashi

Liri Rasha

Mimoza Mustafa

Gerta Heta

Monika Salihu


Tags: Dava Gjergji

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019