Më mbaj mend (për 1 muaj)

Dava Gjergji - T'an Kan Than Ka Kris N'drenic Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Moj Drenic moj kshtjell baroti
As nje her spo te thahet loti
Se te kan ra shum halle derte
Ti morr lufta djemt me vete
Pushka e par sa her ka nis
Tan kan than o ka kris Drenic
Se ne Drenic o trimat kan le
Oo me dhan jeten per atdhe

Krenar rrin fshati Qirez
s'pyt per serrb o as malazez
s'pyt per kral o s'pyt per mbret
o spyt Rexhepi me nipa te vet
Se Beqiri ne mosh te rinis
Po i kput prangat mizoris
Ju bashku luftes mas pari
Ooo krah te heroit Adem Jasharit

Ne qirez lufta spo nalet
Qendrojn trimat ne kam si malet
Te 6 lisat ne Likushan
O kan mbet serrb spo gjejn derrman
Se Beqiri u ka zan priten
E ne at prit shum serrb po vriten
Ka mblu veni flaka e tymi
Luft po ban ai Beqir Brahimi

O kush ishte ky djal shqiptar
Aktivis dhe veprimtar
Shpi te Regjepit rrit me bes
OO hemelus i UQK-se
Lufta e vuri ne shum prova
Nuk ju dhimt jeta veq Kosova
Ai qerez ku e lindi nana
Ku i ngjeshi armet e rana

Si shkreptimat kur vetojne
Bashk me migjen po luftojne
Mixh Rexhepi o ka ndrru jet
Ne likushan deshmor ka mbet
Ne Likushan prap jan bashkue
Lugo i kronit ka gjymue
Trim luftar o Beqir Rexhepi
Ne at buz mbramje deshmor mbeti

Gjith prej lajmit tu u perlote
La dy djem dhe vajzen Shote
Krenari e krejt drenices
Me rujt emrin e Shot Galices
Sod atdhe ndihet krenar
Per kta djem qe ran deshmor
Ne altar o te liris kan mbete
OOOO te dhen mbi gur o jan ra perjete


Ky tekst u dërgua nga TrimiDava Gjergji
Publikimi: 19/12/2020
Muzika: Gjovalin Dushaj
Teksti: Gjovalin Dushaj
Orkestrimi: Behar Neli


Dava Gjergji - T'an Kan Than Ka Kris N'drenic
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "T'an Kan Than Ka Kris N'drenic".
3. Video është e këngës "T'an Kan Than Ka Kris N'drenic", por nuk këndohet nga Dava Gjergji.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Dava Gjergji:


Komente 0