A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Shpirti I Djallëzuar

Me penel errësirën vazhdova të zbardhja
U errësua dita u bë më e zezë se nata!
Vazhdon të jetosh nën hijen tënde mashtruese
Dhe toka lëngon kur mbi të hapin e hedh
Me shpirtin djallëzor një trëndafil plot gjëmba

Me duar përgjakur lumënj lotësh sjell…

Një buzëqeshje ironike shoqëron hapat e tua
Atmosfera e helmuar mbi gjurmët e tua shkel,
Dhe dielli i përgjakur nga gjëmbat e tua
Frymemarrjen shoqëron me një psherëtimë të thellë.

Anija e jetës mbart plot parazita...
S'e kuptoj pse në breg të detit i nxjerr?!
Le të bëhesha une "Zot" për pak caste
Të gjithë parazitat ti mbysja në det!!

- poezi nga Dëshira Haxhi


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018