A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Pulson Zemër E Ndarë E Kombit

Pulson zemër e ndarë e kombit, në një mijë copash përçarë prej trungut,
njerëzia e gjakut të njëjtë ha tokë e gurë, në dheun e vet trashëguar prej gjyshërve,
e shkretë vjen dita, i errët dielli, hënë e zezë në tokë të vyer, në atdhe të parëve,
e vlon dëshirë e mall e flakë, nëpër tokën e atdheut të largët, ku banojnë çdo ditë shqiptarë.

Ja kjo udhë që e shoh, vjen ngjyrë e zezë dhe kadifenjtë, pak ndriçon e rron me shpresë,
se një ditë më mirë ndoshta do të bëhet, në tokën përçarë e njerëzve të shtypur prej kombit “fqinj”,
në barakat e ndër llamarinat, ndër shkolla e institucionet, ndrin arsimi në varfëri,
nën parimet e islamit, nën këtë udhë që flen e zezë, pulson zemër e ndarë e kombit.

Shkruar në Shkup, “Për shqiptarët e Maqedonisë”

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019