A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

E Shtuna E Bukur

Sot erdhi e shtuna e bukur,
fytyrat e buzëqeshura të njerëzve shihen rrugës,
dhe më pëlqen të shoh çdokënd të lumtur,
dhe bukurisht është ndjesia kur je paksi turbullt.

Lumi ka marrë trajta të gjarpërueshme për në det,
deti është mbushur plot e përplot me ujë e kripë,
e hëna lart në qiellin e bukur flet e hesht,
e në errësirën e madhe, gjendet dritë e dritë.

Dhe sa diell që ka, njerëzit si rrallë herë lumtur,
kështu vjen e shtuna e bukur.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019