Dritero Agolli
Dritero Agolli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1931-2017)

  • Ndërroi jetë më:
  • 3-2-2017
  • Vendlindja:
  • Devoll



Biografia

BIOGRAFIA: Dritero Agolli është një poet dhe autor këngësh shumë i njohur. Shkrimtar, publicist, veprimtar shoqeror, anetar i Akademise se Shkencave te Shqiperise. Lindi ne Menkulas te Devollit. Mesimet e para i mori ne vendlindje, te mesmen ne shkollen “Asim Zeneli” (Gjirokaster), ku beri dhe sprovat e para letrare. Ne vitet 1952 – 1957 ndoqi studimet e larta ne Fakultetin e Letersise te Universitetit te Leningradit. Ne vitet 1957 – 1972 punon si redaktor e gazetar ne te perditshmen “Zeri i popullit” (shih). Ne vitet...

>> Lexo gjithë biografinë >>




Lidhje




Komente 81