Dritero Agolli Poezi
Dritero Agolli

Në Rrugën E Gjatë

-Sonet-

U lodh dhe plaku Dritëro, u lodh!...
Me briskun "Astra" mirë e bukur rruhet
Dhe pi duhan dhe pret këtej ç'po ndodh,
Se loja politike nuk i luhet.
Sa keq që s'e besoi të madhin zot,
Sa keq që para tij nuk di të skuqet,
Se zoti mund t'ia mbushte hejbet plot,
Madje në varr t'i kishte plot sunduqet!
Eh, s'ke ç't'i bësh!...I tillë u gdhend ky dreq
Dhe le të shkojë atje ku shkuan miqtë,
Atje ku prehin kockat shokët pleq...
Po varri kurrizdalin nuk e ndreq,
Në varr i mbledh të mirët dhe të liqtë,
Rakinë e gjen dhe vallen prapë e heq.

28 janar 1998

- Poezi nga Dritero Agolli{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0