MIRUD
MIRUD
MIRUD
  • Emri i vërtetë:
  • Durim Morina
  • Vendlindja:
  • Prizren
  • Jeton në
  • SHBA
  • Mosha:
  • 30 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop klasike
MIRUD është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. AUTOBIOGRAFI:
Kam lindur në Prizren, Kosovë në vitin 1994. Që kur isha fëmijë i vogël kam treguar gjithmonë shumë interes për artet dhe performancat. U përpoq disa herë për të hyrë në një shkollë fillore muzikore, por që kur babai im kurrë nuk donte që unë të bëhesha këngëtare, gjithmonë do t'i kisha humbur afatet. Në moshën 13 vjeçare u pranova në një shkollë muzikore në qytet të quajtur "Lorenc Antoni", e cila është një nga shkollat muzikore më të hershme në Kosovë dhe në vendet rreth Kosovës. Fillova të studioja vetëm teorinë e muzikës dhe më pas fillova të tregoja një interes të madh për këngën e Operas. Pra, në sajë të një profesori unë kam qenë në gjendje të inkorporojë në klasa kënduar opera. Kam studiuar operën për 8 vjet dhe pastaj pas diplomimit kam vendosur të shkoj në SHBA dhe që kur kam lëvizur unë kam qenë duke kënduar në bare të ndryshme këtu në qytetin e Nju Jorkut dhe miami dhe kam qenë duke bërë shumë klasa private në këndimin me profesorë të ndryshëm të këndimit të opera këtu në Nju Jork.

Ka qene 4 vjeç kur ka filluar te kendoje dhe filloi te shkruaj kenge qysh kur ka qene 5 vjeç. Ka studiuar kanto dhe eshte instrumetist gjithashtu, pasi luan piano dhe kitare. Durim Morina jeton ne New York. Emri i tij ne muzike eshte MIRUD.

Në vitin 2017, Durim Morina publikon albumin "Mosaic".

Më datë 8 Janar 2018, Durim Morina publikon videoklipin "Ende Te Dua". Muzika e këngës u punua nga Elhaida Dani dhe Durim Morina.

Më datë 5 Mars 2018, MIRUD publikon videoklipin "Ti Dhe Une" kenge e cila eshte punuar nga Warner Music Group kompani e cila menaxhon muziken e Dua Lipes, Rita Ora dhe Bebe Rexha dhe me tekst te MIRUD se bashku me aktoren dhe kengetaren e njohur Meksikane Maite Perroni.

Në vitin 2018, Mirud publikon albumin "Mirud (EP)".

Më datë 30 Korrik 2018, MIRUD publikon videoklipin "Sonte". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga MIRUD (Durim Morina), ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku.

Me date 10 Tetor 2018, kenga "Ende Te Dua" merret platnium certificate ne USA per shitje te me shume se 10,000 kopje te kenges. Kjo ishte fal bashkpunimit ne kengen me Mason Levy qe ka kompozuar edhe kengen per Justin Bieber "What do you mean?".

Me date 20 dhe 21 Dhjetor 2018, MIRUD merr pjese ne Festivalin e Kenges ne RTSH me kengen "Nene", muzikuar nga Elhaida Dani dhe tekst nga vetë Mirud. Ne sondazhe rreth Europes si dhe Kosove dhe Shqiperi MIRUD u votua numer 1 nga te gjitha votat e publikut.

Më datë 5 Shtator 2019, Mirud publikon videoklipin "Goodbye".

MIRUD ka njoftuar se më datë 30 Shtator 2020, do publikojë videoklipin "Nënë (Remake)", në bashkëpunim me Xhesika Polo & Alex Seitaj. Muzika e këngës u punua nga Elhaida Dani, teksti u shkrua nga MIRUD, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marko Polo.

Në Dhjetor 2020, MIRUD merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh me këngën "Nese Vdes".

Në vitin 2021, Mirud publikon albumin "Tradhti".

Më datë 14 Maj 2021, MIRUD publikon videoklipin "Nëse Vdes". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga MIRUD. Produksioni audio u realizua nga Enis Mullaj. Me këtë këngë, MIRUD merr pjesë në Festivali I 59-Të Në Rtsh në vitin 2020.

Në Dhjetor 2021, MIRUD merr pjesë në Festivali I 60-Të Në Rtsh me këngën "Për Dreq".

MIRUD & Genta Ismajli kanë njoftuar se do publikojnë së shpejti videoklipin "Po Pina".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 12