Më mbaj mend (për 1 muaj)

Edgar Allan Poe

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  9
(1809-1849)  
  • Vendlindja:
  • Boston 
BIOGRAFIA: Edgar Allan Poe është një shkrimtar i huaj. Edgar Allan Poe ishte një shkrimtar, redaktor dhe kritik letrar amerikan. Poe është i njohur për poezinë dhe tregimet e tij, veçanërisht për tregimet e tij të misterit dhe makabër. Ai konsiderohet gjerësisht si një figurë qendrore e Romanticizmit në Shtetet e Bashkuara dhe letërsinë amerikane dhe ishte një nga praktikuesit më të hershëm të vendit të tregimit të shkurtër. Poe është konsideruar në përgjithësi shpikësi i zhanrit të dramaturgjisë det...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Stephen Crane

Jim Morrison

T. S. Eliot

Ezra Pound

Sergej Esenin

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Tags: Edgar Allan Poe


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet