Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1809-1849)
  • Vendlindja:
  • Boston U.S.A.

Biografia

BIOGRAFIA: Edgar Allan Poe është një poet dhe autor/publicist i huaj. Edgar Allan Poe ishte një shkrimtar, redaktor dhe kritik letrar amerikan. Poe është i njohur për poezinë dhe tregimet e tij, veçanërisht për tregimet e tij të misterit dhe makabër. Ai konsiderohet gjerësisht si një figurë qendrore e Romanticizmit në Shtetet e Bashkuara dhe letërsinë amerikane dhe ishte një nga praktikuesit më të hershëm të vendit të tregimit të shkurtër. Poe është konsideruar në përgjithësi shpikësi i zhanrit të dramaturgjisë det...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0