Elton Deda
Elton Deda
Elton Deda
  • Vendlindja:
  • Tirane Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri Shqipëri
  • Mosha:
  • 50 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 6 Prill 1973
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop rock pop-rock
Elton Deda është këngëtar, autor këngësh dhe instrumentist i njohur. Gjatë karrierës së tij, Elton Deda mori mori pjesë në festivale të ndryshme. Shfaqja e parë e Eltonit në TV ishte në fillim të viteve 80, kur ai këndoi "Koha ne pentagramin tim", dedikuar babait të tij Ferdinant Deda, i cili në atë kohë ishte një dirigjent shumë popullor.

Fillimet e tij ishin me grupin "Tingulli i Zjarrtë", dhe ka marrë çmimin "Best Group Award". Elton Deda ishte nje nga artistet më te popullarizuar në vitet '90. Së bashku me grupin e tij, ata kanë marrë pjesë në FESTIVALIN E KENGES disa herë.

Në vitin 1993, u largua nga Tingulli I Zjarrtë dhe formoi "Aneroid grup", duke filluar eksperimente e stile të reja. Albumi i tij i parë ishte "Bota është juaji", i cili u paraqit gjatë koncertit të tij. Ne te njejten kohe regjistroi me grupin Thunderway albumin e vetem dhe mjaft te njohur "The Order Executors (1993). Ai ishte pjesë e grupit për më shumë se 1 vit. Me pas i dedikohet karrieres se tij solo.

Në Dhjetor 1995, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Nuk Kerkoj Tjeter Njeri".

Në vitin 1996, Elton Deda merr pjesë në Këngët e Stinës me këngën "Pranë Kaq Pranë".

Në Dhjetor 1996, Redon Makashi, Aleksandër Gjoka & Elton Deda marrin pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Te Pranoj Si Je".

Në Dhjetor 1997, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Qytet I Vjeter".

Në Dhjetor 1998, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 37-të në RTSH me këngën "Unë S'mund Të Ndryshoj".

Në Nëntor 2001, Elton Deda merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "I Keqi".

Në Nëntor 2002, Elton Deda merr pjesë në Kënga Magjike 2002 me këngën "S'do Iki Nga Kjo Toke".

Më datë 16 Dhjetor 2011, Elton Deda publikon videoklipin "Tirana Gjenerator".

Në Dhjetor 2011, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën "Kristal".

Në Dhjetor 2017, Elton Deda merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "Fjalët".

Në Dhjetor 2018, Elton Deda merr pjesë në Festivali I 57-Të Në RTSH si kantautor me këngën "Qetësisht".

Në Maj 2020, Elton Deda merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Qyteti i Vjeter (SAIX Remake)".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Elton Deda »

Komente 0