Enver Gjerqeku
Enver Gjerqeku

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1928-2008)
  • Vendlindja:
  • Gjakovë Kosovë

Biografia

BIOGRAFIA: Enver Gjerqeku është një poet i njohur. Enver Gjerqeku poet profesor e akademik, lindi më 25 gusht 1928 në Gjakovë në një familje qytetare. Në vendlindje kreu shkollën fillore (1942) dhe Shkollën Normale (1948), kurse Fakultetin Filozofik – grupin e gjuhës e të letërsisë shqipe në Universitetin e Beogradit (1955), ku edhe u magjistrua (1961). Pasi kreu Normalen, shërbeu një kohë mësues, e pastaj shkoi në studime. Gjatë studimeve ishte anëtar i redaksisë së revistës Zani i rinisë (1954-...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0