Më mbaj mend (për 1 muaj)

Lëkundje Ritmike

Gjithë trupi im ka shkundje harmonike,
Është lule trëndafili që luan mes erës,
Lëkundet hovshëm nën tinguj muzike,
Shpërndan erëngrohtën si dielli i verës.

Në buzëmbrëmje gjethet fëshfërijnë,
Gjuhë flaka vibron zërin e një kënge,
Varem krahut tënd, dashuri këmbejmë,
Akordet e shpirtit shtrihen me ëndje.

Çdo tingull, fëshfërimë, gëzim i gjithësisë,
Është malli, dëshira dhe ëndrra ku kam hy,
Luan nën krahët e erës, këngen e lumturisë,
Flladfreskun e nisur mbi gishta, buzë dhe sy.

Dashuria ime, bohçe petal trëndafilash për ty!...

- Poezi nga Enxhi KrasniqiNuk ka akoma asnjë votë


Komente 0