A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Era Rusi
  • Origin:
  •  
  • Age:
  • 33
  • Birthday:
  • 22 November 1985
  • Zodiac sign:
  • ♏ Akrepi
Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  134
Music genres: Pop

Era Rusi is a popular singer. Përfaqësuese e Shqipërisë dhe fituese e çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare:
1996 Cmimi i Pare, Festivali i Zerave te Rinj, Tirane.
1998 GRAND PRIX, Festivali European i Femijeve, Tirane me kengen "Endrra jone" Music: Adi Hila, Lyrics:Jorgo Papingji.
1998 Cmimi i Katert, Festivali Boteror i Femijeve, Kairo-Egjypt me kengen "Nina-nana" Music & Lyrics: Adi Hila.
2003 Cmimi i Dyte, Talent show "Na i eukairia" (Ethet) Greece
2006 Burse studimi ne Berklee College of music, USA
2007 Cmimi i pare Pop&Rock Festival - Athine

Në Nëntor 1999, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Lotët E ëngjëllit", kandiduar per interpretuesen me te mire me muzike nga Edmont Mancaku.

Në Dhjetor 2005, Era Rusi merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Nuk Je Ëndërr", ku fitoi çmimin e dyte. Music: Esmond Zhulali Lyrics: Agim Doci.

Në Shtator 2006, Era Rusi merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Ekzistoj", ku fitoi çmimin e dyte.

Në Nëntor 2008, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Askush Nuk Eshte Perfekt", e punuar me muzike dhe tekst nga Pirro Cako.

Në Dhjetor 2008, Era Rusi merr pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Shpirt I Humbur" (Music: A. Nasi & B. Skenderi Lyrics: I. Libohova).

Në Maj 2009, Era Rusi merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Para Vetes", e kandiduar per "Best Dance" (Music: A. Male Lyrics: O. Curri).

Më datë 15 Tetor 2009, Era Rusi publikon videoklipin "Iken Dhe Vjen". Me këtë këngë, Era Rusi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 9 në vitin 2010.

Në Dhjetor 2009, Era Rusi merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Fjale Dhe Gjunje" (Music: A. Nasi & B. Skenderi Lyrics: P. Laco).

Më datë 15 Korrik 2010, Era Rusi publikon videoklipin "U Make Me Feel Hot". Videoklipi u prodhua nga Alexander Video (Music: E. Rusi, Lyrics: A. Trebicka, Arrangement: A. Hila). Me këtë këngë, Era Rusi merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 në vitin 2011.

Në Nëntor 2010, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "Gipsy Lover", ku fitoi çmimin “Best Vocal“ (Music: A. Hila Lyrics: R. Radi).

Në Qershor 2011, Era Rusi merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Ti E Di", finaliste dhe e kandiduar per Best "Female" (Music: A.Hila Lyrics: R.Radi).

Në Nëntor 2011, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Nje Lamtumire".

Në Nëntor 2012, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2012 me këngën "6 Mars".

Më datë 6 Shkurt 2013, Era Rusi publikon videoklipin "Feeling". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Olti Curri.

Në Nëntor 2013, Era Rusi & G.B.M.C. marrin pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Gjuju".

Në Maj 2014, Era Rusi merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "Hajde Me Ne".

Në Shtator 2016, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Çupëlina".

Më datë 10 Mars 2017, Era Rusi publikon videoklipin "Nale". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 29 Qershor 2017, Era Rusi publikon videoklipin "Prej Meje", në bashkëpunim me Hit-Man And Rolla.

Më datë 27 Maj 2018, Era Rusi publikon videoklipin "Telat E Zemres", në bashkëpunim me Remzie Osmani. Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Maringlen Boja.

Më datë 10 Gusht 2018, Era Rusi & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Dasma Ime", në bashkëpunim me Era Rusi. Teksti u shkrua nga Arben Duka, Ylli Baka.

Më datë 24 Shtator 2018, Era Rusi publikon videoklipin "Me Dhemb Dashnia". Muzika e këngës dhe teksti u punuan nga Anxhela Peristeri, ndërsa për orkestrimin u kujdes De Vox.

Në Tetor 2018, Era Rusi merr pjesë në Kënga Magjike 2018 me këngën "Mos Ma Merr".

Në Maj 2019, Era Rusi & Ylli Baka marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Dasma Ime".

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  Annonim  

Facebook

Profile

Instagram

Account

Youtube

Channel

Add New

Official Profiles


More news about Era Rusi »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019