Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  13
(1885-1972)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Ezra Weston Loomis Pound
  • Vendlindja:
  • Hailey, Idaho 
BIOGRAFIA: Ezra Pound është një shkrimtar i huaj. Ezra Weston Loomis Pound ishte një shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe një nga poetët më të mëdhenj modernistë në gjysmën e parë të shekullit 20-të. Ai është i njohur mirë si një nga themeluesit e imagism poetik lëvizjes, përmbledhjen e poezisë poezi të Cantos, si dhe si një redaktor i ka mundësuar karierëne e kolegëve të tij, si T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost dhe Ernest Hemingway. Kishte mbështetur hapur Fashizmin dhe aktivitetet pr...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Edgar Allan Poe

T. S. Eliot

Mark Strand

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Luke Morgan

Sharl Bodeler


Tags: Ezra Pound

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet