A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Faik Konica

Tags: Faik Konica

(1875-1942)  

Faik Konica është një poet shumë i njohur. Faik Konica mori mësimet e para në Konicë dhe i vioj për pakë kohë të jezuitët në Veri, në Shkodër. Më pas u shkollua në shkollat franceze në Lidje,në Stamboll.Në Dizhon dhe në Paris ndoqi studimet për filozofi. Ai fitoi disa konkurse, duke u nderuar me cmime për aftësit e tij intelektuale jo të zakonshme. U diplomua për letërsi në Universitetin e Harvardit të SHBA. Ai mësoi gjithnjë dhe thoshte vetë se ishte një student i perjetshëm. Konica mbah...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  79

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2018