Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  702
(1882-1965)  
  • Vendlindja:
  • Qytezë 
BIOGRAFIA: Fan Noli është një shkrimtar shumë i njohur. Lindi në Ibrik-Tepe te Adrianopojes,ne nje koloni shqiptare neTurqi. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli e mbante fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjës. I ati, Stiliani, ndonëse trashëgoi një pronë tokë, nuk u mor me bujqësi, po shërbeu si psalt në kishën e fshatit. E ëma, Maria, ishte shtëpiake. Familja u shtua shumë dhe erdhi një ko...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

56 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Kartolina (12)

4
3
7
6
4
3
4
6
6
5
6
6

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Gjergj Fishta

Petro Nini Luarasi

Mitrush Kuteli

Fatos Arapi

Faik Konica

Xhevahir Spahiu

Odhise K. Grillo

Andon Z. Çajupi

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Fan Noli, Fan S. Noli, Ibrik Tepe, Fan Stilian Noli


Komente mbi këtë artist


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet