Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Satirike


Kungulli Dhe Loni

Se qe doli nji dit
një kungull me mare
thonte ne me veti
te ja mar ca farë
sikur ja ktheu kungulli
ti more shotan
dot mi vjedhesh farat
e copa don t'me bon
u hidheru loni
kungullit ja nxhiti
s mundi me mbajt
nga dora i rreshqiti
mos me prish ore djal
kungulli ju drejtu
mos mi mer farat
se jam duke u ru
Por loni ngul kok
Fare se dexhoj
mgriti sppaten
deshti ta coptoj
Duke i ra kungullit
diq si u habit
i rreshqiti sopata
ne dor u godit
Loni i hidheruar
deshti ta thej per toke
por prap i rreshqiti
e i ra per koke
U ndal se menduari
tha keshtu s bon
mori kungullin
ne vend vetete qon..
Ishkoj puna huq
por me mire veproj
e la kungullin ne vend
dhe ne shtepi shkoj.

- Poezi nga Fatmir ÇitakuNuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim