Fatmir Çitaku Poezi
Fatmir Çitaku

Né Dialog Morri Me Zhugené

Morri,

Nji dit Morri beri thirrje,dhe i tuboj te xhithe ata qe i kishte pas ju tha te shkonin ne konsulten etij,,pasi qe ai prej xhithe asaj flliqesires qe i shkaktoj ati mjedisi deri sa u shfaq edhe Zhuga,Keshtu pasi qe zhuga i hyri ne teritir u detyrua qe ,nji dit te hyj ne shoqeri me zhugen duke dasht me kriju nji nji bashkim dhe me ba nji stabiolitet ne te miren etij,,dhe ne ket Morri donte me pervetsue ter ate me shkatrru ter ate qenje te xhall qe u mundonte te perballohej me veshtersit eMorrit e te Zhuges,,,
Keshtu ate dit u tubuan ne vendtubimin etyre dhe kerkuan nga zhuga qe te perhapet ne masen me te madhe per ta zhduk ter ate penges qe atyre ju bente,,Zhuga pranoj me nji kusht,,,
Ju Tha,,une po pranoj por ti mos me me trathetu,,sepse e dinte se morri ishte ai qe e perhapi edhe zhugen,,,ashtu Zhuga filloj me e mar ter ate mjedis,,deri sa i ter ai vend filloj te kelbezohet e te behet i pa duruar,,e ne ate mjedis edhe morri nji dit prej diteshe filloj mos me mujt me qendru,,,keshtu e thirri Zhugen,dhe i tha,,e kemi pas nji mareveshje une e ti,,
Zhuga i tha po,,une e kam majt marveshjen..
Morri tha jo,,se po me bon edhe mue presion flliqesira jote,,
Ateher zhuga ju drejtur..
Morr ti ishe ai qe e fillove flliqesiren,,dhe mendihmove mua me u perhap,,tashe ku ekije problemin,,,
Morri i tha,,,duheshe te ma beshe nji vend te sigurt mua,,,
Zhuga..u habit,,tha Ku,,dhe si..
Morri e ke flliq ter mjedisin e mua se po me mbetet vend askun,,
Zhuga i tha hin mes meje e flliqesires ,,nese mund te jetoshe,,
Ateher Morri s'pat se si te ja bon por u fut ne mesin e zhuges dhe flliqesires..ku zhuga xhithnji eme shum e shterngonte,
nji dit Morri doli ne siperfaqe,,me pa mundesin dhe shpetu deshti te lidhete Marveshje me Pastertin e cila ende se isht shum Dominuese,,,Pastertija nuk deshtti te ishte ne biseden em zhugen eflliqesiren emorrit,,dhe Morrit filloj te i binte lkura nga flliqesira,,ku se vonoj shum dhe ju zbulu fetyra.Zhuga posa dexhoj se pastertija ishte lajmru..dal ngadal filloj te zhdukej,,duke e lan Morrin ne mjerim,,ashtu so e kishte lan ne mjerim ai ate vend,,Morri me pamundesin me xhet veten nji dit doli ne siperfaqe i dermuar e i shkatrruar nga flliqesira e tij
Pastertija filloj ta rixheneroj vendin,,por xhithnji duke u hakmar te zhuga dhe te morri,,,Morri nji dit kerkoj nga pastertija ta falte ngase fai ishte te zhuga por pastertija e dinte flliqesiren e te dyve dhe nuk u merte me ta,,por i ndiqte qdo sekojn,,ku edhe zhugen e detyroj ta linte morrin dhe te xhdukej duke e trathetu Morrin dhe shkatrru veten per veprimet qe kishte mare,,,
Ashtu edhe u zhduk zhuga ndikimi i saj ishte e barabart me xerro..por Morri duke u krenu se une tashe e kam mundesin me u meshe dhe me ba qka don,,nji dit i erdhi Pastertija dhe mjetet e saj dhe i tha Dorzohu se te ka ardhe dita,,Morri se donte mu Dorzu por Pastertija e zuri pick,,dhe i tha...
ti se je askushi,,je nji hiq,,je po ashtu trathetar si zhuga e cila te la dhe sod nuk esht askun fare,,,ke ber shum te keqija ke flliqe ter hapsiren ke mundu ter rrethin andaj sod e ke fundin,,
Morri ra ne xhunj,,duke dasht me shpetu disi dhe kerkoj nga pastertija te ja falte jeten,,por ne mendje kishte ende si te pinte xhakun e atyre te pa fajeshmive,,Pastertija e zuri ngusht dhe i tha,,po me nji kusht,,,
Morri i gezu duke mendu se po shpeton,,, dhe menjiher tha po.. po pranoj,,,
Pastertija tha,,,dot i ktheshe te xhitha ato tmerre qe i ke ba,,,ateher Morri e kuptoj se nuk behet ajo pun kursesi deshti .keshtu qe ne momentet e fundit u mundu qe te shkatrronte qdo xhe veteme vetem disi me shpetu,,por Pastertija e rrembeu neper valet valen e vet dhe e fundosi nen ujin i cili se la ase te dukej
keshtu Morri u permbys.duke enderru se ende dot mer hapa neper flliqesiren e asaj qe eberi s'bashku me Zhugen,,por perfundimi ju erdhi shum keq,, koha po kalonte e era nga flliqesira kishte depertu ne qdo vend,ku mjedisit e rrethit ju dasht koh deri sa ai vend edhe u pastru
disi,e per fatin ekeq te shum atyre qe ishin ne ate ven traxhedija dhembja e mjerimi ishte i pa pershkruar,,por varra mbeti neper mjedisin qe kishte kalu flliqesira e zhuges dhe e Morrit..
Ne fund mjedisi u pastru nga zhuga e morri ,,me ndihmen e pastertis,,dhe jeta filloj ne ate mjedis,,i cili jetonte nen mjerimin e zhuges dhe flliqesires se morrit..
Kohrat vinin e shkonin por historija e Morrit e e Zhuges ende tregohet,

- Poezi nga Fatmir Çitaku{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0