Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ferdinant Bjanku

Ferdinant Bjanku
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
  • Mosha:
  • 55 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 12 Maj 1966
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8

Ferdinant Bjanku është këngëtar i njohur. Autobiografi:
Instrumentist dhe interpretues i këngëve popullore tradicionale shqiptare, (përveç repertorit të këngëve të muzikës së lehtë italiane), prej disa vitesh shkruaj edhe këngë, si në shqip, ashtu edhe në italisht. Kam lindur në Shkodër, qytet në veri të Shqipërisë dhe një prej qëndrave kryesore kulturore të vendit. Megjithese prej vitesh jetoj ne Itali, nuk kam nderprere asnjehere aktivitetin tim si kengetar, interpretues i kenges se pavdekshme popullore qytetare shqiptare. Aktivitet, qe e kam pasuru me prodhimtarine artistike, deri tani 5 CD ne shqip e italisht, VHS e DVD me koncertet recitale, etj.

Në Dhjetor 2000, Ferdinand Bjanku merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Therras Nje Melodi".

Në Dhjetor 2002, Ferdinant Bjanku merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Une Te Dua".

Prodhim i fundit Kalendari 2006, i veçante per impostimin e tij - ku tekstet e kengeve popullore shqiptare ( qe perfshinen ne CD "Qytetit tim") ju shoqeruan ne 12 muajt e vitit 2005.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  qendresa  

Komente

Asnjë Koment


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0