Florent Boshnjaku
Florent Boshnjaku
Florent Boshnjaku
  • Vendlindja:
  • Gjakovë
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 53 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 20 Janar 1970
  • Horoskopi:
  • ♑ Bricjapi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Florent Boshnjaku është autor këngësh shumë i njohur. Florent Boshnjaku është një nga kompozitorët më të suksesshëm dhe i njohur veçanërisht për pjesëmarrjen si kompozitor në Festivalin e Eurovizionit 2012, ku kënga "Suus" e kënduar nga Rona Nishliu arriti në vendin e 5-të, renditja më e lartë në historinë e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion. Kënga u konsiderua gjithashtu si një prej këngëve më të mira shqiptare. Ka lindur në Gjakovë, por ka mbaruar shkollën e mesme të shkollës fillore dhe muzikore në Prishtinë, ku jeton deri më sot. Ai vazhdoi studimet për Sound Engineering në Nju Jork dhe Sound Production në Londër në vitin 1996 në shkollën Westminster të arteve interpretuese. Ai ishte gjithashtu anëtar i grupit "Oda", një nga grupet më të suksesshme në Kosovë. Ka punuar si kompozitor për një numër të madh artistësh dhe ka fituar shumë çmime si kompozitor.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0