Frederik Rreshpja
Frederik Rreshpja

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1940-2006)
  • Vendlindja:
  • Shkodër Shqipëri

Biografia

BIOGRAFIA: Frederik Rreshpja është një poet i njohur. Frederik Rreshpja lindi në Shkodër më 1940. Disa biografë ditëlindje të tij marrin vitin 1941. Shkollimin fillor dhe të mesëm e kreu në Shkodër. Për shkollimin e tij të mëtejm nuk ka të dhëna të mjaftueshme, por dihet se në vitin 1967 iu botua vepra e parë letrare, përmbledhja me poezi „Rapsodi shqiptare“. Kjo vepër dhe punimet e tij të botuara në gazetat e përditëshme dhe revistat e kohës u pritën mirë nga kritika e avancuar, por u morën edhe si...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1