Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1844-1900)
 • Vendlindja:
 • Röcken Gjermani

Biografia

BIOGRAFIA: Friedrich Nietzsche është një autor/publicist i huaj. Friedrich Wilhelm Nietzsche (Röcken, 15 tetor 1844 - Weimar, 25 gusht 1900) ishte një filozof, poet, eseist, kompozitor dhe filolog gjerman. Ai ishte një qytetar prus deri në 1869, atëherë pa shtetësi (ai mori pjesë, megjithatë, në luftën franko-prusiane si infermier vetëm për dy javë). I konsideruar ndër filozofët dhe shkrimtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, ai kishte një ndikim të diskutueshëm por të padiskutueshëm në mendimin filozofik...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Friedrich Nietzsche

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Shpesh, një nënë, më shumë se të birin, do veten e saj në të.
   aforizma
  5
  415
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit që na japin besim të plotë, mendojnë se duhet të kenë gjithashtu besimin tonë. Arsyetimi i tyre është i gabuar: dhuratat nuk përcaktojnë asnjë të drejtë.
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është vetëm një gabim i Zotit apo Zoti është vetëm një gabim i njeriut?
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk është forca, por aftësia e një ndijimi të gjatë që i bën njerëzit superior.
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ekzistojnë fenomene morale, ekzistojnë vetëm interpretime morale të fenomeneve.
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Disa nëna kanë nevojë për fëmijë të palumtur, që të mund të shfaqin mirësinë e tyre prej nëne.
   aforizma
  0
  404
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse të gjitha lëmoshat do të jepeshin vetëm për mëshirë, të gjithë lypësit do të vdisnin urie.
   aforizma
  0
  404
 • 2021-02-08 14:34:41
  A duhet mallkuar patjetër atje ku nuk mund të dashurohet?
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ëndërrimtari e mohon të vërtetën për veten e vet, ndërsa gënjeshtari e mohon atë vetëm për të tjerët.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Është shenjë dalluese e madhështisë, lumturimi i të tjerëve me dhurata të vogla.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo gjëje ia dimë çmimin, asgjëje vlerën.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Armiqtë duhet t'i urreni, jo t'i përçmoni: duhet të jeni krenarë për armiqtë që keni.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Asnjë fitues nuk i beson rastësisë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund t'i shijosh disa herë gjërat për herë të parë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Duhet të kemi një kaos përbrenda për të ngjizur një yll vallëzues.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  E duam jetën, jo ngaqë jemi të prirur të jetojmë, por ngaqë jemi të prirur të duam.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  E vërteta është një prej shumë joshjeve letrare.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Edhe hyjnitë, më kot luftojnë kundër mërzisë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Fati ynë ushtron ndikimin e tij mbi ne edhe kur ne nuk e kemi kuptuar natyrën e tij: e ardhmja jonë përcakton ligjet e të sotmes sonë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Femra mëson të urrejë gradualisht me humbjen e aftësisë së magjepjes.
   aforizma
  0
  403

Komente 0