A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gëzim Gashi
  • Origin:
  • Prishtina 
  • Residence:
  • Suedi 
  • Age:
  • 28
  • Birthday:
  • 29 May 1990
  • Zodiac sign:
  • ♊ Binjaket
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4
Music genres: Pop

Gëzim Gashi is a popular singer. ENGLISH:
Gëzim Gashi is a new singer who has more than 1 million international views on YouTube. Gëzim moved with his family to Sweden when he was two years old. His parents noticed very early that this is a kid who really loves music. Gëzim’s mum says “When he cried I would always put him near the radio so he could calm down and it worked all the time, it instantly put a smile on his face”. Growing up he started at an early age with dancing and writing his own songs, he recorded his first song when he was 14 years old, “Teenage Love” He also worked together with a talented female rapper Sabrina and they did more than 5 tracks together. Later on he started to work with the very talented producer David Sozinho from Stockholm. Gëzim has also been performing in a lot of different cities in Sweden since the age of 11. Thanks to YouTube and his videos Gëzim also got to meet some of the biggest producers in the world. Andreas Carlsson Anders Bagge & Laila Bagge, those people have been writing songs and worked together with Celine Dion, Katy Perry, Jennifer Lopez, Leann Rimes, Backstreet Boys, Nsync, Enrique Iglesias and a lot of more successful artist! Gëzim sang for them when they meet in Anders house, they got really impressed and they thought he had an amazing voice, now only time will tell when they will work together. Gëzim Gashi has the x factor and we are sure that one day a lot of people will know about this young talented singer. Its only three words who make him keep on going “dream, believe & achieve”

SHQIP:
Quhet Gëzim Gashi një tjetër supertalent shqiptar që dëshiron me zërin e tij shumë të vecantë të pushtojë tregun e huaj. Ai ka lindur në Prishtinë, por që në moshën e vogël ka emigruar në Suedi ku edhe jeton. Ai është bërë një sensacion edhe në youtube, madje ai këndon për mrekulli dhe këngë origjinale të artistëve të mëdhenj. Kur e kanë dëgjuar zërin e tij Andreas Carlsson Anders Bagge & Laila Bagge, prodhuesit e hiteve të artistëve botërorë, kanë ngelur të mahnitur. Gëzimi do të vijë shumë shpejt në Kosovë në vendlindjen e tij për të realizuar një videoklip të këngës “Trigger” dhe me këtë rast të njihet edhe këtu, por që synon tregun e huaj falë edhe kontakteve që ai ka krijuar me producentë të mëdhenj të muzikës. Ndërsa ka rënë në kontakt falë bashkëpunëtorëve edhe me Jason Derulo dhe Demi Lovato. Mjafton që të klikoni emrin e tij në kanalin youtube dhe dëgjoni zerin e mrekullueshëm të këtij artisti të ri e që me siguri nesër do të jetë një emër shumë i dëgjuar i muzikës RnB. Në biografinë e tij në gjuhën angleze thuhet se Gëzimi ka një X në talentin e tij dhe një ditë ky mund të shpërthejë në të gjithë botën.

Më datë 13 Tetor 2012, Gëzim Gashi publikon videoklipin "Trigger". Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 6 Korrik 2013, Lea publikojnë videoklipin "On The Floor", në bashkëpunim me Blasta & Gezim Gashi.

Më datë 12 Qershor 2014, Gëzim Gashi publikon videoklipin "What It Feel Like".

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Facebook

Profile

Twitter

Account

Add New

Official Profiles

More news about Gëzim Gashi »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019