Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gabriel García Márquez

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
(1927-2014)  
  • Vendlindja:
  • Aracataca 
BIOGRAFIA: Gabriel García Márquez është një poet dhe autor/publicist i huaj. Gabriel García Márquez lindi në Aracataca, një fshat i vogël pranë maleve të Karaibeve kolumbiane dhe ishte djali i Gabriel Eligio García dhe Luisa Santiaga Márquez Iguarán. Në atë periudhë dështoi shoqëria United Fruit, që deri në atë kohë kishte mbajtur ekonominë në rajon në një nivel mjaft të mirë nëpërmjet kultivimit të bananes. Si në çdo familje të asaj krahine edhe në atë Márquez gjendja financiare ishte në përkeqësim të vazhdueshëm, kështu...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment

    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo një poezi »

Tags: Gabriel Garcia Marquez, Gabriel Garsia Markez, Gabo

Komente 0