Gabriel García Márquez
Gabriel García Márquez

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1927-2014)
  • Vendlindja:
  • Aracataca Kolumbi

Biografia

BIOGRAFIA: Gabriel García Márquez është një poet dhe autor/publicist i huaj. Gabriel García Márquez lindi në Aracataca, një fshat i vogël pranë maleve të Karaibeve kolumbiane dhe ishte djali i Gabriel Eligio García dhe Luisa Santiaga Márquez Iguarán. Në atë periudhë dështoi shoqëria United Fruit, që deri në atë kohë kishte mbajtur ekonominë në rajon në një nivel mjaft të mirë nëpërmjet kultivimit të bananes. Si në çdo familje të asaj krahine edhe në atë Márquez gjendja financiare ishte në përkeqësim të vazhdueshëm, kështu...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0