Gaqo Çako
Gaqo Çako

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1935-2018)

  • Ndërroi jetë më:
  • 01-08-2018
  • Vendlindja:
  • ShqipëriBiografia

BIOGRAFIA: Gaqo Çako është një këngëtar shumë i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Tenori legjendar, Gaqo Çako, artist i popullit, i rreshtuar ne emrat e medhenj te Panteonit te muzikes shqiptare si Ramiz Kovaci, Mentor Xhemali etj eshte nje nga yjet e skenes operistike shqiptare e ate europiane. Pervoja dhe karriera e tij mjaft e pasur ne operat "Peshkataret e Perlave", "Traviata", "Bohema", "Rigoleto", "Norma", etj si dhe operat shqiptare e bejne ate me nje karriere te shkelqyer. Mjaft i njohur edhe ne skenat italiane ku ai k...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 1