A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gent Bushpepa
  • Origin:
  • Rrëshen 
  • Residence:
  • Shqipëri 
  • Age:
  • 34
  • Birthday:
  • 2 July 1984
  • Zodiac sign:
  • ♋ Gaforrja
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  56
Music genres: Rock Pop-Rock

Gent Bushpepa is a popular singer. Kritikët e muzikës vlerësojnë zërin e tij si shumë të bukur dhe të fuqishëm. Publiku shqiptar e vlerëson Gentin si një ndër artistët më të mirë në vend të muzikës live, të cilët zgjedhin ta dëgjojnë fundjavave teksa performon në baret e kryeqytetit. Ai nisi karrierën e tij televizive në ekranin e Top Channel në vitin 2006. Genti dhe grupi i tij mbështetën Deep Purple gjatë koncertit të tyre në Shqipëri, në vitin 2007. Karriera e tij ndërkombëtare u intensifikua më tej, kur e kërkuan të mbështeste bandën e Duff McKagan në turneun e tyre në Tiranë. Në qytetin e Korçës, Eugent Bushpepa performon së bashku me Ron “Bumblefooot” Thal, kitaristin e Guns N ‘Roses. Ai pati pikun e karrierës së tij ndërkombëtare në vitin 2014, kur Eugenti u bashkua me Darkology Band si vokalist në turne. Grupi mbështeti grupin e rrokut “Overkill” në turneun e tyre nëpër Europë të quajtur “Kill Fest 2014”.

Në Maj 2007, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Maska E Madheshtise". Në të njëjtin aktivitet, ai gjithashtu ka marrë pjesë edhe me një bandë rroku të quajtur Sunrise, me këngën e tyre “Engjëll”.

Në Maj 2008, Gent Bushpepa & Gledi marrin pjesë në Top Fest 5 me këngën "Enderr Reale", ku Genti fiton çmimin "Best Male".

Në Dhjetor 2008, Rovena Dilo & Gent Bushpepa marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "S'Jam Balade".

Në Maj 2009, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Stine Dreqi", ku fiton çmimin "Vodafone Club Award".

Në Qershor 2011, Gent Bushpepa merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Stine Dreqi".

Në Qershor 2011, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Rebel Pa Hije", ku fiton çmimin "Best Male".

Më datë 23 Qershor 2011, Gent Bushpepa publikon videoklipin "Stine Dreqi". Muzika e këngës u punua nga Elton Deda, teksti u shkrua nga Orges Toce. Me këtë këngë, Gent Bushpepa u paraqit në këto festivale: Netët e Klipit Shqiptar 10 (2011), Top Fest 6 (2009).

Në Maj 2012, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Udhetari".

Në Qershor 2012, Andos merr pjesë në VFM 2012 me këngën "Adrenalina", në bashkëpunim me Eugent Bushpepa.

Në Maj 2013, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 10 me këngën "Viktime".

Në Maj 2015, Gent Bushpepa merr pjesë në Top Fest 12 me këngën "Prane Finishit", ku fiton "Cmimi Honorifik".

Në Dhjetor 2017, Eugent Bushpepa merr pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "Mall". Ai fiton çmimin e parë dhe të drejtën për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision 2018. Suksese!

Më datë 26 Mars 2018, Eugent Bushpepa publikon videoklipin e këngës "Mall".

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Eurovision

(Contestant)

Facebook

Fanpage

Instagram

Account

Facebook

Profile

Add New

Official Profiles


More news about Gent Bushpepa »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019