Giuseppe Ungaretti
Giuseppe Ungaretti

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1888-1970)
  • Vendlindja:
  • Aleksandri Egjypt

Biografia

BIOGRAFIA: Giuseppe Ungaretti është një poet dhe autor/publicist i huaj. Giuseppe Ungaretti (Aleksandri, 8 shkurt 1888 - Milano, 1 qershor 1970) ka qenë poet, shkrimtar, përkthyes dhe akademik italian. Ai lindi në Aleksandri të Egjiptit, në mëhallën periferike Muharrem Bej, më 8 shkurt 1888 (por u raportua se lindi më 10 shkurt, datë të cilën festoi saora si ditëlindjen e vet) nga prindër italianë me prejardhje nga Lucca. I ati, Antonio Ungaretti (1842-1890) ishte punëtor, i punësuar në gërmimet e kanalit të Suezit, d...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0