Më mbaj mend (për 1 muaj)

Giuseppe Ungaretti

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  1
(1888-1970)  
  • Vendlindja:
  • Aleksandri
BIOGRAFIA: Giuseppe Ungaretti është një shkrimtar i huaj. Giuseppe Ungaretti (Aleksandri, 8 shkurt 1888 - Milano, 1 qershor 1970) ka qenë poet, shkrimtar, përkthyes dhe akademik italian. Ai lindi në Aleksandri të Egjiptit, në mëhallën periferike Muharrem Bej, më 8 shkurt 1888 (por u raportua se lindi më 10 shkurt, datë të cilën festoi saora si ditëlindjen e vet) nga prindër italianë me prejardhje nga Lucca. I ati, Antonio Ungaretti (1842-1890) ishte punëtor, i punësuar në gërmimet e kanalit të Suezit, d...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Roger Casanatan

Luke Morgan

Saint-John Perse

Tasos Livadhitis

Mark Shagall

Ronny Someck

José Emilio Pacheco

Omer Kajami

Sezai Karakoç

Artur Rembo

Tags: Giuseppe Ungaretti, Xhuzepe Ungareti


Komente mbi këtë artist