Gjergj Fishta
Gjergj Fishta

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1871-1940)

  • Ndërroi jetë më:
  • 30-12-1940
  • Vendlindja:
  • FishtaBiografia

BIOGRAFIA: Gjergj Fishta është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Gjergj Fishta i lindur me 23/10/1871 ne Fishte te Zadrimes ne Shkodër. Studimet e para i kreu ne Seminarin françeskan të Shkodrës dhe më pas në seminarin e Troshanit. Ku u shfaqen edhe shkëndijat e para të talentit të tij poetik. Studimët e mëtejshme i mori në Bosnje, ku studioi filozofi dhe teologji. Fishta i madh është themëlues i shoqëris Bashkimi në Shkodër (1899), që punoi për shqipën e përbashkët, fjalorin, alfabetin dhe botoi libra me vler...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 31