A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gjergj Fishta

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  691
(1871-1940)  
  • Origin:
  • Fishtë - Zadrimë 
BIOGRAFIA: Gjergj Fishta is a very famous writer. Studimet e para i kreu ne Seminarin françeskan të Shkodrës dhe më pas në seminarin e Troshanit. Ku u shfaqen edhe shkëndijat e para të talentit të tij poetik. Studimët e mëtejshme i mori në Bosnje, ku studioi filozofi dhe teologji.Fishta i madh është themëlues i shoqëris Bashkimi në Shkodër (1899), që punoi për shqipën e përbashkët,fjalorin, alfabetin dhe botoi libra me vlerë kombëtare:kryetar i Komisionit të alfabetit shqip në Kongresin e Manast...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Asdreni

Ndre Mjeda

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Odhise K. Grillo

Mitrush Kuteli

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu


Tags: Gjergj Fishta

Gjergj Fishta in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019