A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Guillaume Apollinaire

Nuk ka akoma asnjë votë

(1880-1918)  
  • Vendlindja:
  • Rome 
BIOGRAFIA: Guillaume Apollinaire është një shkrimtar i huaj. Guillame Apollinaire u lind ne Itali, ku kaloi femijerine dhe rinine. Ne vitin 1886, familja e tij zhvendoset ne jug te Frances, ku ai shkollohet, ndersa ne vitin 1899 shperngulet ne Paris. Ketu ai mrekullohet nga bibliotekat e pasura e njekohesisht nis te shkruaje. Ne vitin 1909, Apolineri boton librin e pare, "Magjistari i kalbet", rrefim ne proze i frymezuar nga legjendat mesjetare frenge. Ne kete periudhe talenti i tij shperthen dhe botimet n...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Alessandro Manzoni

Dante Alighieri

Mark Strand

Gérard de Nerval

Marin Sorescu

Erik Stinus

Artur Rembo

Oktavio Paz

T. S. Eliot

Luke Morgan


Tags: Guillaume Apollinaire, Gijom Apoliner

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019