Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hajrulla Emini

Hajrulla Emini
  • Vendlindja:
  • Shkup 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Maqedoni E Veriut 
  • Mosha:
  • 54 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Prill 1967
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♈ Dashi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Hajrulla Emini është këngëtar i njohur. Hajrulla Emini ka lindur ne Shkup ku edhe jeton e vepron, ka te mbaruar shkollen e mesme dhe fakultetin pedagogjik gjithashtu ne Shkup, ku edhe punon si mesimdhenes,me muzik folklorike meret qe nga femijeria dhe nje kohe te gjate ka qen edhe anetar i SHKA Emin Duraku nga Shkupi dhe antar i kryesis se saj nga e cila eshte lauruar disa here me mirenjohje dhe plaketa per kontributin e dhen ne fushen e muzikes folklorike shqiptare si instrumentist dhe interpret i kenges folklorike.Ka nje numer te madh te kengeve te inqiziuara ne kuader te Radios dhe tv shtetror te Shkupit-programit ne gjuhen shqipe,pjesmarres ne shume festivale ne trojet shqiptare po edhe gjetiu ne Europ,ajo qe vlen te permendet eshte se ai eshte edhe autori i shume teksteve dhe melodive te kengeve folklorike te cilat i ka te interpretuara ne dy albumet e tija si dhe ne repertoaret e kengtarve tjere perafersisht eshte autor i mbi 40 kengeve te cilat kryesisht u dedikohen deshmorve dhe personazheve heroike nga e kaluara e jone e lavdishme,si kenge qe jane me te njohura jane Kenga per Komandant Kumanoven,Keng per Beqir Gashin,kenge per Dervish Shaqen e shum e shum keng te tjera.
per momentin Hajrulla Emin eshte udheheqes-moderator i Emisionit folklorik ,,Rreth Oxhakut,,prane TV ALSAT-M nga Shkupi

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1


Komente 1