Më mbaj mend (për 1 muaj)

Halil Xani
  • Vendlindja:
  • Polac 
  • Mosha:
  • 70 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  13

Halil Xani është poet dhe autor/publicist i njohur. Halil Xani kreu shkollen fillore ne Polac e Skenderaj ku e kreu edhe gjimnazin. Studjoi ne degen e Gjuhes dhe Letersise shqipe ne fakultetin Filologjik ne Prishtine.

Nga viti 1974 e deri ne vitin 1976 punoi arsimtar I gjuhes shqipe ne shkollen fillore te Qirezit, kurse ne shkollen fillore te polacit nga viti 1976 e deri ne vitin 1983, Nga viti 1983 e deri ne vitin 1990, punoi gazetar ne Radio Mitrovice, deri atehere kur policia serbe i deboi punetoret shqiptare nga puna dhe mbylli programin shqip.
Pas luftes se fundit, nga nje vit punoi gazetar ne te perditshmet "Dita" dhe "24 ore" si dhe dy vite drejtoi programin e radio Drenices.
Pos vjershave per femije te cilat i botoi qe nga viti 1971 e kendej ne gazeta e revista te ndryshme qe dilnin ne Prishtine e Shkup shkruan edhe humor.

Është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës.
Jeton dhe vepron në Polac të Skenderajt.


Libra të botuar:

1. Ndal Drenushë,vjersha për fëmijë, 1996
2. Unë e babi mjeshtër, vjersha për fëmijë, 2005
3. 101 Qyfyret e Nastradinit, vjersha sipas anekdotave, 2009
4. Pak për mahi më shumë përnjëmend, mahi të shkurta, 2009
5. Ec e mos u bëj nervoz, vargje me gjemba, 2010
6. Borxhin e hëngri qeni, mahi të shkurta, 2010
7. Gjuha e zemrës, vjersha për fëmijë,2012
8. Prekja e pikëllimit (bashkautor me Xh. Mjekun), 2013
9. M`i akuzojnë sytë, vargje me gjemba, 2015
10. Halla nga Prevalla, vjersha për fëmijë, 2018
11. Epigrame, 2018
12. Jeni të gjallë në mes nesh,përkushtuese, 2018
13. Gjuha e zemrës, ribotim i plotësuar, vjersha për fëmijë, 2019

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

1


Komente 1